четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Комшић и Шефик Џаферовић гласали за признање Косова, док је српски члан Председништва Милорад Додик био против; Амбасада БиХ остаје у Тел Авиву
Хроника

Жељко Комшић и Шефик Џаферовић гласали за признање Косова, док је српски члан Председништва Милорад Додик био против; Амбасада БиХ остаје у Тел Авиву

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2020.

Бошњачки и хрватски чланови Председништва БиХ Шефик Џаферовић и Жељко Комшић гласали су за признање независности Косова, док је српски члан Председништва Милорад Додик био против.

Председавајући Председништва Шефик Џаферовић изјавио је да су он и Комшић желели да са дневног реда повуку тачке дневног реда око признања Косова и премештања амбасаде БиХ у Израелу у Јерусалим, али да је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик инсистирао да ове тачке буду на дневном реду, пренело је сарајевско "Ослобођење".

Комшић је после седнице изјавио да признање Косова као независне државе Додик није прихватио. "Гласали смо два на према један за ту одлуку. Додик је био против и то ће бити тема наредних седница", казао је Комшић.

Према његовим речима, сада треба очекивати да Додик затражи сазивање посебне седнице Народне скупштине РС и покрене механизам заштите виталног националног интереса.

"За очекивати је да ће сада Додик тражити седницу НСРС и износити оне теме где се повезује Косово и РС. То је ризична прича која може ескалирати у причу о сецесији, и претпостаљам да сви знате куда би то водило", оценио је Комшић.

У Сарајеву су одржане редовна и две ванредне седнице, од којих је једна била посвећена питању признања Косова.

На другој ванредној седници, на којој се гласало о премештању амбасаде БиХ из Тел Авива у Јерусалим, Џаферовић и Комшић су гласали против, док је Додик, као иницијатор тог питања, гласао за.

"Нисмо то подржали, јер би то, између осталог, било против резолуције УН и БиХ је подржала ту резолуцију. Значи да би премештањем амбасаде БиХ прекршила ту резолуцију. Онда замислите како се на то гледа у арапским земљама", навео је Комшић.

Када је у питању "мини Шенген", о чему се расправљало на редовној седници, Председништво БиХ је подржало одлуку, уз услов да се добро испита како је замишљена та сарадња.

Савету министара БиХ је наложено да анализира и извести Председништво шта би придруживање тој иницијативи значило за БиХ и како то кореспондира са осталим иницијативама у регији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер