четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељка Цвијановић: Бошњачка политика врши страшан притисак на међународне факторе да спрече референдум у РС
Хроника

Жељка Цвијановић: Бошњачка политика врши страшан притисак на међународне факторе да спрече референдум у РС

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2016.

 БАЊАЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић истакла је вечерас да након 25. септембра нико неће моћи да спори резултате воље народа и јасну политичко-правну чињеницу коју ће Српска имати након одржавања референдума о Дану Републике. "Републици Српској је потребан референдум о Дану Републике да би се тим инструментом демократије највишег ранга добило званично мишљење грађана. Зна се да ће то мишљење бити афирмативно и позитивно, јер ће грађани одговорити да желе и подржавају да 9. јануар буде Дан Републике Српске, као и до сада", рекла је Цвијановићева вечерас за Радио-телевизију Републике Српске.

Она је нагласила да ће резултат референдума, као што је случај и на изборима, дати Српској нову политичко-правну чињеницу, и да је важно да референдум постоји. Одговарајући на питање зашто се бошњачки народ плаши референдума, она је рекла да то треба питати Бошњаке. Цвијановићева је напоменула и да шта год се у Српској деси и дефинише као идеја или циљ то изазива велику галаму и пројектовану драму која се редовно дешава, као и да бошњачка политика врши страшан притисак на међународни фактор да се интервенише и санкционише неко у Републици Српској или спријечи референдум. "Странци се налазе у ситуацији како да спријече референдум.

Не можете ви некоме сервирати причу да сте ту зато што помажете развој демократије, а онда забрањујете да се користе средства демократије. Ми смо овдје сасвим у праву, јер референдум није уперен ни против кога и он ће бити одржан", нагласила је Цвијановићева. Она је додала да јој је чудно што некоме није у интересу то да се Српска у случају референдума користи легалним, уставним, законитим и демократским средствима. "Ми се у овој земљи чујемо, али не чујемо се добро. Ја као предсједник Владе немам право да волим или не волим некога. Мој интерес је да ондје гдје јесам предсједник Владе, а то је Република Српска, водим рачуна о одређеним стварима", истакла је Цвијановићева.

Она је напоменула да је добро када су у вези са референдумом јединствене све политичке партије јер би, у супротном, можда и било бесмислено одржавати га, те подсјетила да СДС није подржао референдум о правосуђу на нивоу БиХ. "Знамо да грађани гласају за неке партије које немају храбрости да се декларишу као неко ко подржава референдум као што је био тај први. Ја то знам и када СДС није подржао референдум о правосуђу на нивоу БиХ. Знам да то њихови гласачи желе јер су рекли - па шта је ово сад", каже Цвијановићева. Она је напоменула да се у референдумском питању сада не помиње Уставни суд, већ се грађани питају да ли подржавају да 9. јануар буде Дан Републике, да референдум о Дану Републике нема намјеру да било коме нанесе штету, већ је то демократско право грађана и људи који толике године обиљежавају Дан Републике. "А што је сад Бакиру Изетбеговићу уопште пало на памет да покрене то питање? Што они нису покренули неко друго питање да видимо и на који начин можемо са овим странцима да овдје ријешимо неколико великих инвестиција. Што као лидери важних и моћних политичких партија не помажу да се то ради?", упитала је Цвијановићева.

Она је подсјетила и да су се када је говорено о рефендуму о Суду и Тужилаштву БиХ, жалили на начин како је дефинисано питање. "Рекли су да ми тамо оспоравамо институције, па оспоравамо виског представника, па их још иритирамо тиме што смо рекли да су ти закони наметнути од високог представника", навела је Цвијановићева. Цвијановићева је рекла да има утисак да неко врши притисак на правосуђе и да ситуација у којој имате стране судије, који одлучују, показује о каквој земљи је ријеч. "То је прича за себе. У овом референдумском питању се уопште не бавимо ни тим страним судијама, ни Уставним судом. Не бавимо се ми овдје ни Бакиром Изетбеговићем уопште, већ грађане питамо. Не доводимо под знак питања институције да нам не би рекли ви нападате Уставни суд. Ми смо о Уставном суду рекли све, предлагали измјене закона и како треба да оду стране судије и буде конципиран и функционише тај суд", подсјетила је Цвијановићева.

Она је додала да Српска ради нешто друго, а то је давање шансе и права демократији да каже оно што јесте, без намјере да се било ко провоцира. Цвијановићева је рекла да је јадна држава коју неко мора да брани, а нико је не напада. "Ви је браните гушењем демократије. Каква то држава постаје БиХ ако ћемо спречавати референдуме. Шта, ако ја имам другачије мишљење треба неко да ме сутра хапси", каже Цвијановићева. Она је нагласила да грађани Сребренице не могу организовати референдум као што то може Република Српска о Дану Републике јер такве процедуре дефинишу два ентитета, а не грађани. Поводом гласина да ће премијер Србије спријечити референдум у Српској, Цвијановићева је објаснила да је Александар Вучић рекао да је то унутрашње питање. "Вучић јесте пријатељ Републике Српске и БиХ, што, нажалост, многи не разумију. Он исто тако зна шта су његова овлаштења и докле може да иде. Дакле, не може да намеће, нити то жели да ради.

Може да се посавјетује са људима и да разговарамо о тим темама, али никаква прича да сад одједном сви позивају господина Вучића да каже грађанима или властима Српске да не треба референдум, то није поштено према њему", закључила је премијер Српске. Цвијановићева је изразила задовољство што ће најављени референдум бити одржан као празник демократије у Српској.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер