четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош за лист „Нова“: Режим заташкава информације о актуелним потресима у БИА. Вучић шири страх, купује време и тражи „конструктивну опозицију“ која би подржала његове политичке одлуке о Русији
Хроника

Здравко Понош за лист „Нова“: Режим заташкава информације о актуелним потресима у БИА. Вучић шири страх, купује време и тражи „конструктивну опозицију“ која би подржала његове политичке одлуке о Русији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2022.

 “Овај режим је толико унесрећио Србију за ових десет година тако да не видим простор за опрост греха шта год да уради. Изнуђени спољнополитички потези сами по себи неће донети промену начина владања, нити ће увести Србију у ред демократских земаља”, рекао је у интервјуу за дневни лист “Нова”, Здравко Понош, друполаснирани кандидат на недавно одржаним председничким изборима.

У разговору за наш дневни лист, Понош је говори о формирању своје политичке организације, ко су људи које види у њој, евентуалној сарадњи са опозиционим лидерима Драганом Ђиласом и Вуком Јеремићем, а осврнуо се и на своју ранију тврдњу да ће Вучић после избора увести санкције Русији.

 “Имамо посла са режимом који, између осталог, има капацитет да чак и у нережимским медијима заташка информације о актуелним потресима о Безбедносно информативној агенцији. И то у време кад нам децу изводе из школа због дојава о постављеним бомбама”, рекао је он.

Докле се стигло са формирањем ваше политичке организације? Хоће ли то бити странка или покрет?

Разговарам са људима који показују вољу и спремност да се укључе у политичку борбу на организован начин. То иде у добром смеру. Видећемо који формат организовања је оптималан.

Ко су ти људи који ће је чинити?

Видећете ко је ушао у причу кад то буде зрело за јавно представљање. Биће ту нових људи који су се до сада афирмисали у својим професијама, а не у политици. Један од критеријума је да то буду људи који су остварени у својим професијама сходно својим годинама.

Да ли ће ту бити места за људе који су чинили ваш саветнички тим на председничким изборима? Чедомира Чупића, Зорана Дракулића, Софију Мандић…?

За људе тог формата увек има места у фоми и на начин који њима одговара. Формално чланство у организацији није једини начин да се пружи допринос. Уз пуно уважавање, бићу отворен за њихове савете и у будућности.

Чланови одбора ваше бивше странке, који су распуштени након ових избора, тврде да је то учињено због тога што су вам пружили подршку у кампањи. Неки од њих су изразили спремност да постану део ваше нове организације. Има ли места за њих код вас?

Не желим да се бавим унутрашњим односима у организацији чији више нисам члан. У организацији на чијем стварању радим биће места за квалитетне људе. На терену су потребни и искусни људи који знају како се прави организација и спроводи изборни процес.

С ким од политичких лидера опозиције комуницирате и да ли постоји могућност да се уједините са неком од постојећих странака?

За сада нема шта да се уједини, јер још увек није формирана та организацја о којој разговарамо, Осим тога, нелогично је да се формира нова организација да би се одмах ујединила с неким. Оно што има смисла је сарадња. Кад формирамо нову организацију биће простора, а има и потребе за сарадњом. Стање у Србији је такво да одговоран однос на опозиционој страни мора да подразумева и спремност на међусобну сарадњу.

Вук Јеремић и Драган Ђилас и дефинитивно више неће сарађивати. С ким је вама било лакше да сарађујете и с ким бисте могли убудуће да имате сарадњу или да будете део коалиције?

Немам намеру да правим лидерску организацију. А то подразумева да не намеравам ни да одлуке о сарадњи доносим сам и на основу личних искустава. Та лична искуства иначе нису таква да би била препрека за сарадњу. Параметар за одлучивање с ким може да се сарађује је како се неко односи према режиму и питањима од значаја за Србију и њене грађане.

Део опозиције сматра да не треба нападати Вучића уколико реши да се окрене према Западу, док други део отворено говори да би то била издаја. Који је ваш став по том питању?

Овај режим је толико унесрећио Србију за ових десет година тако да не видим простор за опрост греха шта год да уради. Изнуђени спољнополитички потези сами по себи неће донети промену начина владања, нити ће увести Србију у ред демократских земаља. То не треба очекивати од Вучића и од СНС. Опозиција не треба да уради нити један гест који овом режиму даје ветар у леђа. Добро знамо с ким имамо посла. Имамо посла са режимом који, између осталог, има капацитет да чак и у нережимским медијима заташка информације о актуелним потресима о Безбедносно информативној агенцији. И то у време кад нам децу изводе из школа због дојава о постављеним бомбама. Говоримо о режиму који не преза да одговорност за ситуацију, у коју је увео земљу, подели и са Синодом Српске православне цркве, покушавајући да владика направи своје комесаре.

Прошло је готово два месеца од ваше изјаве да је Вучић обећао да ће увести санкције Русији ако победи на изборима. Је ли ово све што видимо одлагање тог обећања или реализација?

Вучић купује време и мери температуре јавног расположења. Преко медија припрема јавност ширећи страх од тешких и најтежих времене који су испред нас. Кад се тај страх и језа довојно прими, изаћи ће са политичким одлукама које би његово гласачко тело тешко прихватило прошли месец. У међувремену тражи и конструктивну опозицију која би за шаку његових обећања, уз подршку његовој измењеној и изнуђеној спољној политици, прогутала и све остало и то пласирала опозиционим гласачима.

Верујете ли Вучићу кад каже да је спреман да распише изборе у Београду и коме би ти поновљени избори ишли у прилог?

Вучићу никад нисам веровао. Што бих данас? Али то није важно за ову тему. Јасно је да такву одлуку не мора да донесе због снаге демократске опозиције. Не говорим о расположењу гласача показаном на претходним изборима. Изборни систем је такав да је режим задржао власт у Београду, без обзира што нема већину гласова. Ако Вучић одлучи да се поново иде на изборе у Београду, онда је то због неке друге калкулације. Прича о легитимитету је покривалица. Како ствари стоје, опозиција није у најбољој кондицији за скоре изборе. Морала би да поради на томе. Почевши од грађења капацитета да преброји гласове. На недавно завршеним изборима ни то није било како треба.

Колике су вероватноће да ћемо вас видети као такмаца на тим изборима?

Нова политичка организација мора да иде на изборе, ако за њих има услова.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер