Početna strana > Hronika > Zdravko Ponoš: Firma GIM, za koju radi Branko Stefanović, izvozi oružje u Saudijsku Arabiju i Emirate, a dozvolu za izvoz daje njegov sin Nebojša Stefanović; Režim zastrašivao porodicu uzbunjivača, zaposlene u „Krušiku“, kao i novinare
Hronika

Zdravko Ponoš: Firma GIM, za koju radi Branko Stefanović, izvozi oružje u Saudijsku Arabiju i Emirate, a dozvolu za izvoz daje njegov sin Nebojša Stefanović; Režim zastrašivao porodicu uzbunjivača, zaposlene u „Krušiku“, kao i novinare

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 14. oktobar 2019.

"Upaljeno je svetlo i izvršioci represivnih mera režima i nosioci vlasti su se razbežali kao miševi. Treba da pratimo šta će dalje da se dešava, da taj čovek ne nestane opet, da ga ne pojede noć", kazao je u Danu uživo penzionisani general i nekadašnji načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš, danas potpredsednik Narodne stranke, povodom određivanja kućnog pritovra radniku Krušika Aleksandru Obradoviću.

Ponoš kaže da je paradoksalno da se bavimo sudbinom radnika Krušika Aleksandra Obradovića, umesto onim što je on objavio. 

Upitan da li bi Obradović bio u kućnom pritovru, umesto u Centralnom zatvoru kao proteklih 20 dana, da javnost nije saznala za ovaj slučaj, Ponoš kaže da "nije gotovo dok nije gotovo" i da smo daleko od toga da možemo da kažemo da se ovaj čovek vratio svojoj porodici. 

Komentarišući samo hapšenje i pritvaranje radnika koji je medijima dostavljao podatke o poslovanju Krušika sa firmom GIM, koja je u vlasništvu Branka Stefanovića, oca ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, Ponoš ističe da način hapšenja ukazuje da je cilj bio da se zastraše ostali radnici.

Ocenio je da je čin hapšenja Aleksandra Obradovića izveden na „spektakularan način sa specijalcima i džipovima, kao pokušaj zastrašivanja ostalih zaposlenih u maniru Ozne da im ne bi palo na pamet da urade nešto slično“.

„Režim je načinom na koji je postupao zastrašivao porodicu uzbunjivača, ostale zaposlene u ‘Krušiku’, kao i novinare koji istražuju ovu temu. Posebna priča je kako je Obradovića branio advokat po službenoj dužnosti, pa i onaj koji je savetovao da se ne izlazi sa slučajem u javnost, iako sada tvrdi da je jasno da je Obradović uzbunjivač. Kako se to u tajnosti brani uzbunjivač“, upitao je Ponoš.

Dodao je da je važno da se sada stane u zaštitu Aleksandra Obradovića ali i da to ne sme da odvuče fokus od osnovne teme koja je i bila povod za njegovo pritvaranje.

„Paradoksalno je da smo dovedeni u situaciju da moramo najpre da spasavamo radnika ‘Krušika’ Aleksandra Obradovića, pa tek onda da se pozabavimo i onim šta je on objavio. Mora se insistirati na raščišćavanju korupcionaške afere sa trgovinom oružja koje ima elemente trgovine uticajem, kršenja međunarodnih obaveza, zastrašivanja“, rekao je Ponoš.

"Mislim da se radi o uzbunjivanju. Da li su u formalnom smislu urađene stvari, ostavimo po strani. Na kraju krajeva, nije čovek školovani pravnik da o svakom detalju vodi računa. Nesumnjivo je šta je hteo da uradi. Čovek je stvarno uzbunio javnost za nešto što je bilo na štetu njegove firme, na štetu države Srbije i na štetu drugih firmi koje posluju sa Krušikom", rekao je Ponoš.

Komentarišući optužbe da je objavljivanjem podataka otkrio poslovnu tajnu, sagovornik N1 kaže da bi otkrivanje poslovne tajne značilo da je otkrio kako se proizvodi municija ili neko drugo oružje iz Krušika i te podatke dao konkurentskoj firmi ili nekoj bandi radi sticanja imovinske koristi.

Ponoš ističe da ministar unutrašnjih poslova ćuti o ovom slučaju jer nema šta da kaže, iako je, prema njegovom mišljenju, na delu sukob interesa.

"Država je privatizovana. Oružje se izvozi na ovakav način zaobilazeći međunarodne sankcije, za privatne interese ljudi koji vladaju ovom zemljom kao da je privatna zemlja. Na režimskim medijima nema vesti ni da je ovaj čovek uhapšen, ni o GIM-u, ni da je sada pušten", kaže Ponoš.

Kada je u pitanju firma oca ministra policije koja se bavi preprodajom oružja, Ponoš kaže da je na delu "zloupotreba regulative koja uređuje oblast u kojoj se vrte velike pare i prelamaju državni interesi i međunarodna politika".

Firma GIM, za koju radi Branko Stefanović, izvozi oružje u Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, a dozvolu za izvoz daje njegov sin Nebojša Stefanović. U izvozu oružja se obrće ogroman novac i očigledno je da ove dve države nisu to oružje kupovale za sebe, jer ne barataju naoružanjem istočnih standarda, nego srpsko oružje završava u građanskom ratu u Jemenu“, rekao je Ponoš.

Potpredsednik Narodne stranke je naveo da je privatna firma GIM u poslednje tri godine povećala promet 3.000 puta, dok državna kompanija SDPR doživljava „svoje mračne dane“.

„GIM operiše sa adrese na kojoj nema ni prave kancelarije, sajt je u izradi. To ukazuje da je po sredi ozbiljna korupcionaška afera u kojoj učestvuje sam vrh države, jer Branko Stefanović nije mogao sam da izvede čitavu operaciju. Sada je dobio i dozvolu za proizvodnju oružja, ne znam samo gde će da ga proizvodi, možda u devojačkoj sobi. Režim je potpuno privatizovao i tu osetljivu oblast kao i celu državu“, rekao je Ponoš.

Upitan da pojasni tvrdnje da firma GIM učestvuje u nabavci 49 džipova „Lend rover diskaveri“ (Land Rover Discovery) za potrebe MUP-a Srbije, Ponoš je pozvao tužilaštvo da ispita i taj slučaj jer se kako je ocenio, „očigledno i tu radi o sukobu interesa“.

„Neka ovi iz tužilaštva za početak potraže ta vozila na parkingu i neka pitaju kako su tu stigla, za koga su stigla i ko ih je kupio. Pojavili su se snimci tih vozila, ali nema vesti o tome, režim se trudi da to padne u zaborav. Zaglavili su se u tom poslu i sada ne znaju šta da rade. Pozivam novinare koji se time bave tom temom da čeprkaju po tome, svašta može da se otkrije“, rekao je Ponoš.

Govoreći o namenskoj industriji, gost Dana uživo kaže da se ona suočavala sa nizom problema, ali da postoji tržište kao i renome srpske vojne industrije. On, međutim, ukazuje da kada države poput Saudijske Arabije ili Ujedinjeni Arapski Emirati kupe oružje iz Srbije, a inače ne koriste naoružanje sa istoka, jasno je da to oružje kupuju za ratove u susedstvu.

(N1, Beta)