петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Дипломатски кор има примедбе на Вучићево поређење Србије и Украјине. Требало би увести известан ниво санкција, али водећи рачуна о нашим специфичним односима са Русијом
Хроника

Здравко Понош: Дипломатски кор има примедбе на Вучићево поређење Србије и Украјине. Требало би увести известан ниво санкција, али водећи рачуна о нашим специфичним односима са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2022.

Председник покрета "Србија центар – СРЦЕ" Здравко Понош рекао је у Новом дану да је говор председника Србије Алиександра Вучића пред Генералном скупштином Уједињених нација био у реду, а да је пет тачако о којима је говорио било примерено. Додаје да многи у дипломатском кору у Београду имају примедбе на поређење Србије и Украјине.

„Био сам сведок пре неколико година када је Вучић у говору у Уједињеним нацфијама применио цаку са партијских састанака, када је на почетку говора рекао да је одустао од припремљеног говора и да ће причати из главе. То се тамо не ради, јер се свака реч мери. Ове године било је другачије. Тај говор је био у реду“, рекао је Понош.

Он додаје да је за њега у реду и поређење приче о Србији и Украјини, иако, како каже, многи у дипломатском кору у Београду имају примедбе на тај део говора.

Понош истиче да и сам има замерке на председниково обраћање у УН, а за стојећи аплауз наше делегације каже да је био непримерен и да указује на „карактер режима у Србији“.

„Паралела коју сам похвалио је доведена у питање ставом о неувођењу санкција. Он је поредио с правом Украјину и Србију, а било би много јаче да се уведе известан ниво санкција, али водећи рачуна о нашим специфичним економским интересима и неким другим односима са Русијом. Било би добро да се о тим санкцијма разговарало са Москвом и да им се образложи наша позиција, која не вероватно мора много да се образлаже, све је ту јасно. Не може да се подржи страна која је агресорска, ту нема дилеме“, рекао је Понош.

Упитан о фотографији председника како са амбасадором Србије у Вашингтону Марком Ђурићем једе руску чорбу боршч у америчком ресторану, гост Новгог дана каже да му не привлачи пажњу на оно што служи за „замајавање домаће публике“.

Мобилизација војнички разумљива, али неприхватљива

Коментаришући делимичну мобилизацију у Русији, бивши начелник Генералштаба каже да је рат у Украјини добио нову димензију и да Русија себи не може да дозволи да изгуби у њему.

„Она може да прекомпонује своје циљеве и то се управо дешава. То што је мобилизација са становишта војничке логике разумљива, не значи да је политички приххватљива са становишта неког са стране“, казао је Понош.

Према његовој оцени, помињање нуклеарног оружја јесте подизање улога, али Русија још није заиграла на све или ништа. „Нуклеарно оружје није играње на све или ништа, то је играње на ништа“, истакао је Понош.

Упитан о нашем односу према свему томе, он каже да се овде више не ради о томе шта је међународно право и правда, шта нам се виђа и чију књижевност волимо, него шта је добро за овај народ. Додаје да је Русија тренутно „забављена својим мукама“ и да тешко може да нам помогне и омогући да се у Србији живи боље.

„Тај рат је донео лошији живот у целој Европи. Наш европски пут треба да буде ултимитавнији и јаснији са наше стране, нема овде више шта да се балансира“, напоменуо је Понош.

Нон-пејпер не обезбеђује равноправне преговоре

У Скупштини је на захтев опозиције одржана расправа о току дијалога са Приштином, када су се чули неки од предлога опозиције како разрешити косовско питање.

Понош каже да та скупштинска дебата није имала смисла, али да је то толико важна тема да је било важно да се о томе говори у парламенту.

Упитан шта би он радио да је на власти, оснивач покрета СРЦЕ и кандидат на претходним председничким изборима наглашава да Косово не треба да се решава да би било решено за пар месеци „јер то не може да се реши а да буде добро за нас“.

„Да се решава, да се уђе у континуитет позитивних померања са јавним линијама шта је неприхватљиво за нас – да се призна независност и да Косово уђе у Уједињене нације“, објаснио је Понош свој став.

Додаје да све остало треба да буде предмет разговора и да се уради колико може за померање стандарда живота.

„У разговорима о стандардима власт је све дала, а ништа добила“, казао је Понош.

Он каже да је у преговорима ова власт била кооперативнија и да је Вучић галантно давао, док се косовска страна показала као тврђи преговарач.

Курти такав какав је човек кога не могу да уцене, нема окрвављене руке, идеолошки задрт, тежак националноста, описао је гост Новог дана како многи виде косовског премијера.

Коментаришући нон-пејпер који се појавио у албанским медијима, Понош каже да је индикативно да се у њему говори о штапу и шаргарепи за Београд и Приштину. С тим што се за српску страну, указује Понош, нуди снажна финансијска подрша даљем развоју уколико буде кооперативна, док се Приштини нуди признање од стране пет чланица ЕУ које још нису признале Косово.

С друге стране, у случају несарадње, за Србију је предвиђена међународна изолација и пет признања, а за Косово рушење Куртија.

„Чудна поставка, дипломатски није нешто што стимулише Београд да тај папир узме за озбиљно. У сваком случају губи се подршка пет чланица. Не би се рекло да је то птиступ који обезбеђује равноправне разговоре“, истакао је Понош.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер