среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Кривокапић: Оптужбе о мешању Србије у унутрашња питања Црне Горе су обичне будалаштине које шири одлазећи режим
Хроника

Здравко Кривокапић: Оптужбе о мешању Србије у унутрашња питања Црне Горе су обичне будалаштине које шири одлазећи режим

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2020.

 Упркос томе што Мило Ђукановић, председник Црне Горе и ДПС-а, пред западним дипломатама и медијима најављује да ће прихватити народну вољу и предати власт, конкретно ипак покушава да дестабилизује друштво и на тај начин спријечи верификацију народне воље…

– Лако је читљив рукопис његових провокатора на Сјеверу, те у инсценирању сукоба у Подгорици. Мило Ђукановић је организовао и два митинга, на којима су поновљене бесмислице о угрожености Црне Горе, а са последњег митинга упућене су и поруке мржње, пјевале се, вјеровали или не, усташке пјесме. Ипак, Богу хвала, није било инцидената“, каже у разговору за Данас Здравко Кривокапић, носилац листе За будућност Црне Горе, коментаришући митинг који су у недељу организовале присталице ДПС и председника Црне Горе.

Најавили сте што скорије формирање експертске владе, али могу ли се, ипак, током преговора око владе догодити неки неочекивани обрти?

– Ја вјерујем да су ствари у вези са формирањем нове владе јасне. Верујем да ће наши партнери из Демократа и УРА одржати ријеч. Стога, неочекиване обрте бих у старту искључио. Пред Црном Гором је веома тежак период, јер се деценијама промашене економске и развојне политике ДПС-а додао глобални потрес, пандемија вируса ковид 19.

Црна Гора је практично остала без туристичке сезоне, а туризам у структури нашег ГДП износи око 25 одсто, што је највећи удио у Европи. Стога, сматрам да је једна надстраначка, ви сте је назвали експертска влада, у овом моменту најбоље решење, не само са са становишта компромиса међу политичким субјектима који конституишу нову већину, већ и озбиљних изазова који су пред нама у наредних годину, двије.

Да ли ће у експертској влади бити места и за експерте из ДПС?

– То што се неко активно бавио политиком не треба да буде критеријум који би некога искључио из будуће владе, посебно ако се ради о личности завидних професионалних референци. Што се тиче кадрова које је именовао ДПС, нико од људи који су свој посао обављали савјесно и у складу са законом, не треба да брине за своје позиције јер нова влада неће спроводити политички реваншизам.

Могу ли и мањине да буду део будуће владе, обзиром да су се неке од њих већ изјасниле да неће учествовати у Влади која је просрпски оријентисана. Да ли је тачно да ће влада бити просрпски оријентисана и да сте под утицајем Србије?

– Будућа влада је отворена не за неке, већ за све мањинске народе. Учешће њихових представника у новој влади сматрам потребним.

Влада у којој ћу ја учествовати може да буде само процрногорска и посвећена интересима државе Црне Горе. Приче о великом утицају Србије на будућу владу су будалаштине које шири одлазећи режим и потурају њихови аналитичари. Стога, лично ме изненађује да сте ви, као озбиљан лист, таквим стварима придали значаја.

Да ли ћете Ви бити нови премијер и одакле Ви у зрелим годинама у политици?

– У политику сам формално ушао након усвајања Закона о слободи вјероисповјести. Сложићу се са Вама – у зрелим годинама – али то не видим као недостатак, већ напротив.

Велики број успјешних политичара у Европи, на конкретан ангажман одлучила се тек након пуне професионалне и друштвене афирмације. Наредних дана очекујем да ћемо дефинисати основне критеријуме на којима ће бити формирана нова влада. То је предуслов да би се даље кренуло ка персоналним решењима.

Намеравате ли да извучете поуку из понашања српске опозиције која је након 5. октобра дошла на власт на крилима незадовољства народа и успела да изневери та очекивања грађана?

– Грађани Црне Горе, који су више од 30 година чекали пад режима имају велика очекивања од будуће владе. Не само на примјеру Србије, већ и друге земље у којима се десило слично. Треба извући примјере и не дозволити да се грешке, у специфичним условима Црне Горе, понове.

Обзиром да односи Србије и Црне Горе последњих година нису на неком завидном нивоу, а ДПС је често оптуживао власти у Београду да се мешају у унутрашња питања суверене Црне Горе, да ли ће нешто мењати у будућности према Србији?

– Поновио бих оно што сам вам рекао у претходном питању, оптужбе о мијешању Србије у унутрашња питања државе Црне Горе су обичне будалаштине које шири одлазећи режим. Тешко можете наћи један конкретан примјер који би поткријепио ове тврдње, док са друге стране имате низ примјера мијешања у унутрашња питања државе Србије од стране Ђукановићевог режима, почев од признања Косова, па до гласања против интереса Србије у више међународних организација. Србија и Црна Гора су двије најближе државе, географски, културолошки и историјски. Наши односи се морају нормализовати и то је жеља велике већине грађана Црне Горе.

Постоји ли могућност преиспитивања признања независности Косова , односно повлачења тог признања?

– Пред новом владом су озбиљни изазови. Са једне стране треба обезбиједити опстанак народа и државе у условима пропале туристичке сезоне, а са друге почети демонтажу система који је деценијама држао Црну Гору заробљеном.

Разумијем колико је питање Косова и Метохије важно не само за грађане Србије, већ и за грађане Црне Горе. Подсјетићу да је одлазећи премијер Душко Марковић прије неколико година изјавио да је 85 одсто грађана Црне Горе било против признања јужне српске покрајине.

Међутим, пред новом владом је много важнијих питања и разматрање повлачења признања Косова за сада није приоритет. Такође, недавно потписани споразум у Вашингтону, његова верификација и примјена имаће свакако утицај и на државну политику Црне Горе.

Како коментаришете изјаву Ђукановића да је победом опозиције оживео великосрпски национални пројекат, који претендује да обезбеди неку компензацију Србији за изгубљено Косово?

– Пошто у предизборној кампањи готово никада није био у прилици да афирмише конкретне резултате и успјехе из претходног периода, Мило Ђукановић је народу нудио лажи о непријатељима и угрожености државе.

Почетком 90-их непријатељи су били Бошњаци, потом Слободан Милошевић, 2006. Албанци када је конструисао аферу „Орлов лет“, на прошлим изборима Русија, сада Србија.

Поновио бих да су приче о великосрпском национализму обичне глупости, а Ђукановић и остали представници режима који их афирмишу у јавности не разликују се много од јунака филма Балкански шпијун.

Остаје ли Црна Гора привржена путу ка ЕУ и да ли ћете можда преиспитивати чланство у НАТО-у?

– Све странке које су учествовале на изборима залажу се да Црна Гора постане чланица ЕУ и не само наставак, већ и интензивирање европских интеграција биће приоритет нове владе. Што се тиче другог дијела вашег питања, ми смо у обавези да поштујемо све међународне уговоре и споразуме који производе дугорочно правно дејство које је потписао бивши режим.

Последњих година односи са Русијом нису били на завидном нивоу , могу ли се и ту очекивати неке промене?

– Руска Федерација, представља нашу братску земљу и великог историјског пријатеља. Црногорци гаје велике симпатије према руском народу. Како показују истраживања јавног мњења та осјећања су остала нетакнута упркос агресивној антируској политици актуелног режима.

Ми смо у обавези да поправимо наше политичке односе са Русијом, као и са Србијом, те интензивирамо и изградимо нове мостове сарадње у економској и културној сфери. За нас би било веома важно да се обнови редовни авио-саобраћај са Русијом и створе услови за несметане посјете руских туриста.

Шта ће бити први кораци владе, уколико је формирате, да ли ће то бити нови закон о слободи вероисповести, или ће то можда бити закон о пореклу имовине?

– Нови закон о слободи вјероисповјести, који ће се донијети активним дијалогом и уз учешће свих вјерских заједница је неспоран нашим будућим коалиционим партнерима.

Закон о поријеклу имовине, кога смо обећали у предизборној кампањи такође. Први кораци владе биће стварање услова за опстанак народа и државе у наредном тешком периоду и демонтажа система који је ову земљу заробио.

С обзиром да Милу Ђукановићу председнички мандат траје још три године, поставља се питање како ће функционисати кохабитација њега и нове владе и постоји ли могућност да тражите ванредне председничке изборе?

– Приоритет је избор нове владе. Мило Ђукановић је доживио изборни дебакл. Листа која је у називу носила његово име освојила је свега 35 одсто гласова.

Стога, да је одговоран политичар сам би поднио оставку, иницирао ванредне предсједничке изборе и непосредно провјерио свој политички кредибилитет. Ипак, имајући у виду његову политичку личност, такав расплет не очекујем.

Гашење генератора подела

И оно најважније – како ћете помирити Црну Гору завађену међусобно и подељену, што се видело и на митингу у Подгорици?

– Када угасите генератор подјела и раздора који је инсталирао ДПС и учините напор да се Црна Гора гради као држава у којој ће сви грађани, без обзира на вјерску, националну и политичку припадност бити равноправни чланови друштва, лако ће доћи до помирења Црне Горе.

За кратко време постали сте најпопуларнији човек у Црној Гори. Који је рецепт за успех?

– У свему што сам радио у животу трудио сам се да дам све од себе да постигнем најбољи резултат. Тако сам приступио и политици.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер