уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због временских непогода проглашена је ванредна ситуација у Тополи, Пожаревцу, Медвеђи, Сокобањи и Бољевцу
Хроника

Због временских непогода проглашена је ванредна ситуација у Тополи, Пожаревцу, Медвеђи, Сокобањи и Бољевцу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. август 2014.

Београд -- Ванредна ситуација због временских непогода је проглашена у пет општина - Тополи, Пожаревцу, Медвеђи, Сокобањи и Бољевцу.

Нестабилно време и јаке падавине у Србији 30. и 31. јула причинили су материјалну штету и поплављени су многи стамбени објекти, због чега је ванредна ситуација проглашена у Пожаревцу, Медвеђи, Тополи, Сокобањи и Бољевцу, саопштио је данас МУП.

Јуче је било критично у Вршцу и Костолцу. У Вршцу је била угрожена болница, а у Костолцу огромне количине воде сјуриле су се на коп Дрмно и угрозиле рад ТЕ Костолац.

У термоелекранама и коповима Костолац данас је покренут блок А2 за производњу струје, а данас се очекује и покретање производње угља с поплављеног копа Дрмно.

Након добијања раног упозорења из Републичког хидрометеоролошког завода 30. јула, о предвиђању обилних падавина на територији Републике Србије, Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова је истог дана упутио прелиминарно упозорење командантима штабова за ванредне ситуације о очекиваним количинама падавина.

Информација је прослеђена ради увођења приправности у штабовима и припремљености свих субјеката који учествују у спровођењу оперативних и превентивних мера одбране од поплава у склопу јединственог система заштите и спасавања.

На активностима заштите и спасавања, као и ублажавању и отклањању последица од временских непогода, ватрогасци-спасиоци Сектора за ванредне ситуације интервенисали су 190 пута.

Били су ангажовани на активностима евакуације и спасавања угрожених грађана, али и црпљењу воде и уклањању поломљеног дрвећа. Евакуисана су 24 лица и шест лица је спасено.

Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП Републике Србије су у пуној приправности и константно се надгледа терен.

У акцијама заштите и спасавања било је ангажовано 478 ватрогасаца спасилаца, с 202 возила и 145 пумпи за испумпавање воде.

Противградна заштита је у пуној приправности и од почетка сезоне имала 43 дана с дејством.

До сада је утрошено укупно 6.140 противградних ракета. Само у претходна два дана испаљено је преко 200 противградних ракета.

Према прогнози РХМЗ, пљускови с грмљавином се очекују целог дана, док се обилније падавине очекују на југу, југоистоку и истоку земље, наведено је у саопштењу.

У Медвеђи почела санација

На подручју општине Медвеђа, где је проглашено ванредна ситуација због последица невремена, данас је почела санација путева и чишћење поплављених кућа.

Председник општине Слободан Драшковић рекао је Тањугу да је из 10 поплављених кућа у насељу Чокотанци испумпана вода и да грађани и радници комуналног предузећа тренутно избацују муљ и земљу из објеката.

Он је навео да су бујичне воде највећу штету причиниле пољопривредницима и путној инфраструктури.

У општини Медвеђа синоћ је проглашено ванредно стање због јаког невремена.

"Формирали смо екипе које помажу грађанима и комисије које већ обилазе терен и бележе насталу штету. Поплављене објекте ћемо врло брзо санирати као и део пољских путева. Међутим за санацију асфалтног пута Медвеђа - Капит биће нам потребна помоћ државе, јер је бујица буквално однела неколико километара пута", рекао је Драшковић.

У Банату уведена ванредна одбрана од поплава

Ванредна одбрана од поплава уведена је на појединим водотоцима и бранама у Банату, саопштило је данас Јавно водопривредно предузеће Воде Војводине.

Како ово предузеће наводи, ванредна одбрана уведена је на 32 километра реке Моравице и на бранама Велико Средише и Месић, односно на потоцима Марковац и Месић, чији је вододстај почео да опада.

Редовна одбрана спроводи се на више од три километра реке Нере, која је у порасту.

Воде Војводине наводе да је водоток Моравица порастао за два метра у протекла 24 часа, па радници с механизацијом дежурају у близини села Ватин ради заштите тог насеља.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер