четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због сукоба неонациста и левичара "атмосфера у Берлину као пред долазак Хитлера на власт"
Хроника

Због сукоба неонациста и левичара "атмосфера у Берлину као пред долазак Хитлера на власт"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

У знак одмазде због напада на неонацистичког функционера, ултрадесничари у Берлину су покренули прави мали улични рат против левице. Међусобни сукоб ултраша је дошао до тог нивоа да цела ситуација, према појединим оценама, подсећа на крај двадесетих година прошлог века и атмосферу пред долазак Хитлера на власт.

Узимајући за повод напад на посланика у локалном парламенту и покрајинског шефа радикалне немачке неонацистичке странке НПД Уве Менена – претучен је почетком месеца када се запутио на један неонацистички митинг – екстремна десница је покренула „ланчану реакцију у знак одмазде за покушај бруталног политичког убиства”.

У извештајима доступним јавности говори се о „чаркама левих и десних ултраша са делимично озбиљним последицама”, али у пракси то је довело до паљења просторије и станова припадника левичарске сцене у Берлину.

Запаљено је пет вишеспратница, међу њима центар за младе „Антон-Шмах-Хаус”, састајалиште савеза социјалистичке омладине „Фалкен” (соколови). До темеља је изгорела локална централа странке Левице у предграђу Нојкелн. Бацане су запаљиве бомбе на улазе и кроз прозоре „стамбених комуна” такозваних аутономаша (присталице идеја шездесетосмаша – претежно млади људи, испод четрдесет година)... Запаљено је неколико десетина аутомобила (двадесетак у минулој недељи дана, а седамдесет овог пролећа).Сви расположиви докази указују да су виновници серије подметнутих пожара радикалне присталице НПД-а, док се у интерним полицијским извештајима и анализама Савезне криминалистичке управе (БКА) умањује значај немилих догађања. Извесно, локалној полицији али и савезним органима за борбу против политички мотивисаног насиља (секција унутар БКА) лакнуло је што није почињено више штете. Што није било људских жртава.

На димензију „чарки” указао је сенатор унутрашњих послова Берлина Ерхард Кертинг рекавши: „Суочавамо се са ситуацијом, упоредивом са ’ватреним догађањима’ двадесетих година”. Под тим појмом се подразумевају саботаже и агитације нациста у Вајмарској републици пред преузимање власти 1933. године.

Други политичари и одговорни шефови органа надлежних за превенцију склони су формулацији да је реч о сукобима шачице екстремиста слева и здесна. Уобичајени коментарсвега тога је да би „таква догађања требало осујетити, да би грађанство остварило своје право на ред и мир”.

Занимљиво је да се главна кривица приписује – припадницима аутономне левице. Полиција ових дана у свим својим размишљањима полази од плана да се осујете „провокације левих елемената”. Макар се радило о „обичном” бацању покварених јаја!

„Такве провокације изазивају реакцију радикалних десничара (у већини је реч о редовним члановима НПД-а)”, истакнуто је у извештају сенатора Кертинга. „Требало би повисити ниво безбедности активиста екстремне деснице, а на леве ултраше би требало превентивно утицати.”

Шта се под превентивним утицајем подразумева – лако је објашњено: надзор кретања и телефонског саобраћаја, задржавање (друга реч за стављање у притвор) левих активиста у време демонстрација и политичких митинга деснице.

(Милош Казимировић - Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер