петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због неисплаћених плата и неповезаног радног стажа око 300 радника ФАП почело генерални штрајк
Хроника

Због неисплаћених плата и неповезаног радног стажа око 300 радника ФАП почело генерални штрајк

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. фебруар 2016.

 Због осам и по неисплаћених плата и пет и по година неповезаног радног стажа, око 300 радника Фабрике аутомобила Прибој (ФАП) јутрос је у кругу фабрике почело генерални штрајк.

Као минимум захтева штрајкачи траже да им се одмах исплате две и по плате и повеже цео радни стаж.

Генерална обустава рада заказана је прошлог петка после неуспелих преговора у Министарству привреде где су захтеве синдиката ФАП-а означени као нереални.

Председник Штрајкачког одбора Мирослав Мршевић рекао је да ће запослени наставити штрајк све до испуњења минималних захтева о исплати заосталих зарада и повезивању радног стажа. 

Он каже да штрајк нема политичку сврху, већ да је то једини начин да се властима укаже да је угрожена егзистенција запослених јер су им од октобра прошле године, када је каснила исплата девет зарада, исплаћене само две плате, а да им доприноси за пензијско-инвалидско осигурање нису уплаћени за пет и по година.

Према речима Мршевића, од 650 запослених у ФАП-у у штрајку је њих око 400. Како је рекао, око 100 радника је на боловању или плаћеном одсуству, док 50 радника има радну обавезу.

"Представници запослених у ФАП-у позвани су да дођу сутра на састанак у Министарству привреде, али ће се позиву одазвати само синдикалци који немају подршку радника и који тврде да већина запослених у фабрици није у штрајку", рекао је Мршевић.

Директор ФАП-а Зоран Заковић је данас поподне пренео радницима предлог Владе Србије да се 1. и 15. марта исплате по једна плата, а за седам дана да се овере здравствене књижице и повеже радни стаж запосленима који се одлуче за прихватање социјалног програма.

ФАП је једно од десет преосталих предузећа у реструктуирању којима 31. маја истиче заштита од повериоца и ако до тада не буду приватизовани мораће да иду у стечај. За опремнину се пријавило 10 одсто запослених.

Влада Србије је у мају 2014. године са финском компанијом СИСУ потписала меморандум којим је било предвиђено преузимање делова имовине прибојске фабрике и покретање производње нових модела камиона и делова за камионе, али се то није догодило.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер