петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због изостанка Станка Суботића Цанета и његовог браниоца по други пут одложен главни претрес суђења за шверц цигарета
Хроника

Због изостанка Станка Суботића Цанета и његовог браниоца по други пут одложен главни претрес суђења за шверц цигарета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2015.

БЕОГРАД - Због изостанка једног од окривљених бизнисмена Станка Суботића Цанета и његовог браниоца Радослава Тадића данас је по други пут одложен главни претрес у другостепеном поступку против Суботића и осталих окривљених за организовање шверца цигарета у Србији током деведесетих.

Суђење је одложено за 30. јун. Суботићу је ово други пут да изостаје са претреса пред Апелационим судом, који је одлучио да га саслуша.

Судија Зоран Савић рекао је да је Суботић уредно позван преко адресе коју је оставио приликом полагања јемства, као и дипломатским путем у Швајцарској, али да тај позив није примио.

Према речима судије, адвокат Тадић писмом је обавестио суд да је пре пет дана отпуштен из болнице, као и да опет очекује болничко лечење, те да моли одлагање претреса. Судија Савић је најавио да ће преко болнице проверити наводе адвоката и евентуално одлучити о постављању браниоца по службеној дужности за Суботића.

Тужилац Саша Иванић сматра да је такво понашање Суботића и његовог браниоца усмерено на одуговлачење поступка са циљем да наступи застарелост.

Застарелост кривичних дела за које се терете Суботић и остали могло би да наступи у октобру ове године.

Првостепеном пресудом Суботић и остали су ослобођени оптужби због недостатка доказа, или су оптужбе против њих одбијене због застарелости, али се на ту пресуду жалило Тужилаштво за организовани криминал.

Тужилаштво за организовани криминал у жалби је предложило да Апелациони суд преиначи првостепену пресуду и Суботића и остале окривљене прогласи кривим и осуди по закону, или да отвори главни претрес и сам изведе кључне доказе.

Крајем марта Суботић је изостао са овог суђења, јер је преко свог адвоката обавестио суд да из здравствених разлога није у могућности да дође из Женеве.

Апелациони суд је раније укидао првостепену пресуду којом су Суботић и остали били осуђени на вишегодишње казне затвора и сад је у обавези да донесе правоснажну пресуду.

Суботић, као и остали првостепеном пресудом која је изречена 18. јула 2014. године, ослобођени су због недостатка доказа за тврдње из оптужнице, или су оптужбе против њих одбијене због застарелости кривичног гоњења за дела из 1995. године.

Тужилаштво сматра да није наступила застарелост кривичног гоњења за дела за која су оптужбе одбијене, као и да се спорна ослобађајућа пресуда заснива на доказу на којем се не може заснивати, односно на исказу сведока из Македоније Јована Ристовског и документацији коју је незаконито набавио, што је и сам рекао током првостепеног суђења.

Ристовски је македонски држављанин који је документацију сам доставио суду, а на основу које је суд закључио да је - војска шверцовала цигарете, а не Суботић и остали окривљени.

Тужилаштво је предложило да суд Суботића осуди на казну од осам година затвора због организовања шверца цигарета у Србију током деведесетих година, а његови сарадници на казну од две до шест година затвора.

Осим Суботића окривљени у том случају су бивши директор Савезне управе царина Михаљ Кертес, Суботићев сестрић Никола Милошевић, Милан Ранковић, Ивана Крчмарић, Јовица Ранђеловић, Стеван Бановић, Небојша Николић, Милан Милановић, Драги Додевски, Ивана Олујић, Миодраг Завишић, Милован Попивода, Мирослав Пешић и Лука Ненадић.

Они се терете за кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица за које је запрећена казна од две до 10 година затвора и злоупотреба службеног положаја за које је законом предвиђена казна од две до 12 година затвора.

Суботић је средином септембра 2013. године први пут изнео своју одбрану пред судом и негирао оптужбе да је организовао криминалну групу која је кријумчарила цигарете, тврдећи да је поступак против њега монтиран како би му политичари изнуђивали новац.

До тада му се судило у одсуству, јер је до јула 2013. био недоступан правосудним органима Србије када му је одлуком суда укинута потерница, а притвор замењен јемством.

Седам година је био у бекству, од покретања истраге за шверц цигарета у Србији 2006. године, али је 19. јула 2013. године положио јемство од 538.000 евра, односно уписао је хипотеку на кућу у корист суда.

Претходно је у више наврата нудио вишемилионско јемство до чак пет милиона евра, али је суд то одбијао.

Одлукама Специјалног суда које су још на снази, Суботићу су притвремено одузете некретнине и локали у Србији и Црној Гори, али те одлуке остају на снази до правоснажног окончања поступка.

Оптужницом се терети да је био на челу групе која је шверцовала цигарете током 1995. и 1996. године из Македоније у Србију и продавала их правним и физичким лицима.

Група је, према оптужници, на штету буџета стекла корист од 28 милиона евра и шест милиона америчких долара.

Суботић је, и поред вишегодишње потернице на снази, слободно живео и радио у Швајцарској, а 2008. Москва је одбила да га изручи Србији, јер руски закон није признавао кривично дело за које се Суботић теретио пре преквалификације дела, односно измене оптужнице.

Оптужница је измењена 2013. године у априлу када је промењен Кривични закон.

Првом оптужницом судило му се за злоупотребу службеног положаја, а сада за злоупотребу положаја одговорног лица пошто одговара као власник приватне фирме.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер