среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због епидемије коронавируса Италија затвара Ломбардију и 11 провинција на северу земље
Хроника

Због епидемије коронавируса Италија затвара Ломбардију и 11 провинција на северу земље

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. март 2020.

 Италија је због ширења коронавируса увела карантин до 3. априла у северном региону Ломбардији и у 14 провинција у којима живи скоро 16 милиона људи, као и додатне мере за целу земљу. Указ о карантину потписао је премијер Ђузепе Конте.

У мери без преседана у Европи, око 16 милиона становника на северу Италије од данас су у карантину. Улази и излази из те велике зоне на северу Италије од Милана, главног економског центра земље до Венеције великог светског туристичког центра, од сада су јако ограничени, наводи се у указу.

Према мерама које се уводе указом, у целој земљи биће затворени биоскопи, позоришта, музеји, пабови, школе плеса, теретане, дискотеке и остала слична места, базени и скијашки центри.

Биће и даље могуће да се иде у куповину, барове и ресторане који ће радити до 18 часова, под условом да се држи безбедносна раздаљина од најмање један метар између људима.

Спортска такмичења су суспендована мада ће нека моћи да се одрже али без публике.

Још рестриктивније мере уведене су за велики део северне Италије која је најтеже погођена коронавирусом. Из тих области забрањен је излазак, као и улазак у њих, осим у ванредним околностима. Затварање школа и универзитета на северу продужено је до 3. априла. Неће се одржавати ни свадбе и сахране уз присуство већих група људи.

"Неће бити кретања у та подручја нити из њих, осим из разлога доказано повезаних с послом, хитном ситуацијом или здравственим разлозима", рекао је Конте на новинској конференцији усред ноћи након вишесатне конфузије због његових планова.

"Морамо ограничити ширење вируса и спречити да наше болнице постану пренатрпане", додао је.

Због ових мера у Милану је настао општи метеж када су грађани похрлили у великом броју на железничку и аутобуску станицу како би напустли овај град. Слично се догодило и у другим градовима на северу.

Пре него што је италијанска Влада рано јутрос објавила да уводи карантин за северне области, та вест је процурила у медије и изазвала хаос и конфузију због ограничавања кретања.

Настао је хаос и конфузија у сатима пре него што је Конте потписао указ, пошто се вест о планираном карантину појавила у медијима. Студенти на унверзитету у Падови у северној Италији који су синоћ били у баровима видели су објаву на телефонима и јурнули у станове да зграбе ствари и упуте се ка железничкој станици.

 Стотине путника, неки са маскама и гуменим рукавицама угурало се у последњи локални воз који је кретао из Падове у 23.30. Забринути студенти везивали су шалеве око главе, делили гел за дезинфекцију и седели на коферима у ходницима. Није било кондуктера да проверава карте.

"Прочитао сам пре два сата да ће можда увести хитан указ који ставља Падову у црвену зону. Зато ; би хтео да се вратим на југ својим родјацима, одлучио сам да идем раније", рекао је студент, Роберто Паљара, који је убрзао повратак у свој родни град Пуљу на југу.

Регионални политичари су били затечени забраном. Стефано Боначини, председник регије Емилија Ромања рекао је да су делови указа збуњујући. Градоначелник Астија, у области Пијемот објавио је љутити видео на свом Фејсбуку критикујући Рим што није о потезима унапред обавештавао регионалне водје.

"Нико ми није рекао", написао је Маурицио Расеро и додао да је добио стотине порука на телефону од узнемирених градјана. "Несхватљиво је да информација која је толико осетљива и важна додје прво из новина", бесно је написао.

За сад се не зна шта ће бити са страним туристима који су заробљени у црвеним зонама у северној Италији.

Од коронавируса оболео је и лидер Демократске странке и гувернер покрајине Лацио Никола Зингарети. Он је то објавио у видеу на својој фејсбук страници, наводећи да је у изолацији и да се осећа добро.

Италијанска влада одлучила је да затвори улаз у Ломбардију и још 11 провинција, како би спречили ширење коронавируса, преноси "Блумберг". Италија је такође одлучила да запосли 20.000 медицинских радника у болницама како би сузбила епидемију.

Ове мере биће на снази од овог викенда до 3. априла, до када ће свим грађанима бити забрањен улазак и излазак из градова. Једини изузеци који ће моћи прекршити ово правило биће људи који за то буду имали довољно оправдан здравствени или пословни разлог, наводи се у саопштењу за јавност.

Одлуком су обухваћене Венеција, Модена, Парма, Пјаћенца, Ређо Емилија, Римини, Песаро, Урбино, Падова, Тревизо, Асти и Алезандиа. 

Што се тиче угоститељских објеката, они који не буду константно проверавали и осигуравали минимално један метар размака између својих посетилаца биће присилно затворени. Није допуштено одржавати пословне састанке, а они који буду кршили правила биће кажњени. Ово, свакако, нису сва нова правила која ће бити уведена широм Италије, те се очекује да ће ноћни клубови, кладионице и сви облици јавних окупљања бити забрањени и затворени, преноси Блумберг.

Онима који имају симптоме респираторне инфекције и температуру већу од 37,5° Ц препоручује се "остати код куће и ограничити друштвене контакте што је више могуће те контактирати свог лекара".

Недељом и државним празницима биће затворени средњи и велики трговачки центри, као и радње унутар трговачких центара и пијаца. 

Ове ригорозне мере стижу након што се број преминулих повећао на 233, а број заражених на 5.883 особе. Италија је тренутно трећа држава у свету са највећим бројем преминулих и заражених, испред су Кина и Јужна Кореја.

Италија запошљава 20.000 медицинских радника

Италија је такође одлучила запослити 20.000 медицинских радника у болницама како би сузбила епидемију коронавируса у којој је заражено готово 6.000 људи, преноси Кориере дела сере.

Одлука донесена на владиној седници треба омогућити повећање броја кревета на оделењима интензивне неге с 5.000 на 7.500, што је повећање од 50 одсто те удвостручити број места на оделењима за плућне и заразне болести.

У најтеже погођеној покрајини "Ломбардији (3.420 заражених) стање у болницама је напето", признао је начелник цивилне заштите Ангело Борели.

"Очекујемо да ће од нас затражити превоз пацијената на оделења интензивне неге у другим покрајинама."

Међу 20.000 медицинских радника предвиђа се 5.000 лекара специјалиста, 10.000 медицинских сестара и 5.000 болничара. Владина одлука укључује могућност запошљавања пензионисаних лекара.  

За ову меру требаће милијарда евра од 7,5 милијарда које је Рим у четвртак одобрио по хитном поступку за борбу с овим вирусом. Европска комисија је навела да се ти ванредни расходи неће рачунати код процене дефицита земље.  

У карантину четвртина становништва Италије

Краткотрајни карантин који је прописан за регионе на северу Италије изазвао је саобраћајни хаос тиме што је ограничено кретање четвртине становништва Италије. Велики број Италијана у паници се синоћ укрцао у последње возове који воде из Милана и других градова Ломбардије.

Конте је објаснио да уредба предвиђа забрану уласка у те регионе и излазак из њих, а да ће изузеци бити одобравани само у посебним случајевима.

Коријере дела Сера пише да је последњи воз из Милана,напустио је град у 11.20 са станице Гарибалди.

Након те одлуке велики број Италијана у паници се синоћ укрцао у последње возове који воде из Милана и других градова Ломбардије.

На друштвеним мрежама су објављени снимци који показују реке људе како трче по станици да ухвате воз. Путници су ушли у воз и без купљене карте, рекавши контролорима да су спремни и да прихвате казну, само да их не избацују напоље. 

Суспендоване свадбе и сахране 

Бројни студенти из Падове пожурили су пре него што уредба ступи на снагу ка железничким и аутобуским станицама у жељи да што пре стигну својим кућама. 

Према новој декларацији, коју је усвојила Влада, затварају се фискултурне сале, базени, музеји и скијалишта. Суспендоване су свадбе и сахране и сви културни догађаји, а спортска такмичења затворена су за јавност. Разматра се, такође, суспензија свих фудбалских мечева. 

Регионални званичници били су изненађени декретом, па је тако председник региона Емилија Ромања Стефано Боначини рекао да су делови уредбе збуњујући, док је градоначелник града Асти у Пијемонту објавио видео на Фејсбуку у коме је критиковао Рим што није званично обавестио локалне политичаре о томе већ су вест прочитали у новинама.

(РТС-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер