уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Зауставно време” за бошњачки национални савет
Хроника

„Зауставно време” за бошњачки национални савет

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. јул 2010.

Нови Пазар – Министарство за људска и мањинска права одлучило је да продужи рок за конституисање националног савета Бошњака, али с обзиром на односе између представника три бошњачке листе и нови пословник који сада подразумева сагласност свих за конституисање савета, чини се да су нови избори и даље неизбежна опција.

Помоћник министра за људска и мањинска права Петар Антић позвао је представнике све три листе да се договоре јер је то у интересу државе и бошњачког народа у Србији. Он је јуче за агенције рекао да није прецизиран рок у коме ће три бошњачке листе моћи да преговарају.

Продужење рока за договор је на неки начин одговор на захтев народног посланика и носиоца Бошњачке листе на изборима за Национални савет Есада Џуџевића који је затражио „зауставно време” за договоре о формирању тог савета. Џуџевић за „Политику” објашњава да би било добро да се постигне договор о формирању националног савета, јер Бошњаци већ губе „корак” у остваривању неких својих права. Потенцијалног партнера за договор он види у Бошњачком препороду, а када је реч о трећој страни – Бошњачкој културној заједници (БКЗ) на чијем челу је муфтија Муамер Зукорлић, Џуџевић понавља ранији став да „није јасно је ли опција на чијем челу је Зукорлић исламска заједница или политичка партија”.

Резултати избора 6. јуна остављали су могућност различитих комбинација. БКЗ је освојио 17 мандата, Бошњачка листа 13, а Бошњачки препород пет места у Националном савету Бошњака. Пошто је и у време кампање муфтија Зукорлић често критиковао министре Сулејмана Угљанина и Расима Љајића, чије странке су подржале друге две изборне листе, математика је наметала решење – да се Бошњачка листа и Бошњачки препород удруже, јер су заједно имали 18 мандата, а још није била прописана двотрећинска већина као услов. И Џуџевић и функционер Бошњачког препорода Сеадетин Мујезиновић тешко да могу да објасне зашто до тога није дошло. Џуџевић каже да у Препороду очигледно нису били сигурни у све своје људе са листе. Мујезиновић, пак, каже да су они чекали да буду позвани на неки конкретан договор, али да никаквих позива ни званичних договора није било.

Незванично се, међутим, од познавалаца овдашњих прилика могло чути да је било рано да се Бошњачки препород и Бошњачка листа удруже, јер би то практично значило да се удружују Угљанин и Љајић. За Љајићев СДП то би, наводно, био лош политички капитал, јер странка је прошле локалне изборе пре две године добила управо критикујући Угљанинов СДА. Сада би, према неким оценама, удруживање значило политичко самоубиство СДП-а. Сем тога, додатно је објашњење, да је НСБ формиран простом већином Бошњачке листе и Бошњачког препорода, уз БКЗ као опозицију постојала је опасност да неко сутра као носилац мандата промени страну и „пређе код муфтије” па би се поново променио однос снага.

Сеадетин Мујезиновић и сада „има утисак” да се ствари одвијају мимо Бошњачког препорода, те да они и даље чекају позив за могуће преговоре.

Председник непризнатог Бошњачког националног већа, састављеног од чланова БКЗ, уз двојицу чланова са листе Препорода, проф. др Мевлуд Дудић за формирање овог већа каже да је „завршена ствар”. Дудић каже да је за данас у организацији тог већа заказан Бошњачки национални сабор на коме ће бити донете одговарајуће одлуке.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер