петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Затвореник из Гвантанама: ЦИА користила много шири спектар метода сексуалног злостављања и тортуре него што је објављено у извештају Сената
Хроника

Затвореник из Гвантанама: ЦИА користила много шири спектар метода сексуалног злостављања и тортуре него што је објављено у извештају Сената

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. јун 2015.

ЊУЈОРК - Америчка Централна обавештајна агенција (ЦИА) користила је много шири спектар метода сексуалног злостављања и других облика тортуре него што је то објављено у прошлогодишњем извештају Сената, тврди затвореник центра Гвантанамо, сада сведок који сарађује с властима.

Маџид Кан рекао је да су му агенти који су га испитивали сипали ледену воду на гениталије, да су га два пута снимали потпуно нагог и да су му стално додиривали "интимне делове тела", а ништа од тога није објављено у извештају Сената.

Кан је рекао и да су му агенти претили да ће га пребити чекићем, бејзбол палицама, пендрецима и кожним каишима.

Кан је први затвореник вишег ранга повезан с Ал Каидом, који је искусио "појачане технике испитивања" администрације бившег председника САД Џорџа Буша, после 11. септембра 2001. године, наводи Ројтерс.

У Кановом извештају на 27 страна, наводи се и да је његов адвокат, за последњих седам година, више пута улагао жалбу. Америчка влада прочистила је извештај, за објављивање прошлог месеца, током рутинске провере, наводи Ројтерс.

Пре него што је Сенат прошлог децембра објавио детаље о методама тортуре које је ЦИА користила, званичници Агенције забранили су затвореницима и њиховим адвокатима да јавно описују како су саслушања текла, сматрајући да су њихова сећања на та искуства класификована.

Док Канове тврдње за сада нису проверене и доказане, званичници ЦИА кажу да их је он непрестано лагао на саслушањима.

Кан (35), пакистански држављанин који је средњу школу завршио у Мериленду, чека изрицање пресуде пошто је 2012. признао кривицу за сарадњу, материјалну подршку, убиства и шпијунажу у сарадњи с Ал Каидом.

У замену за статус сведока сарадника владе, Кан ће бити осуђен на највише 19 година затвора, од датума када је признао кривицу.

Кан је признао да је испоручио 50.000 долара оперативцима Ал Каиде у Индонезији и да је тај новац касније употребљен за напад у хотелу "Мериот" у Џакарти 2003. године, када је убијено 11, а рањено најмање 80 људи.

Такође је признао да је с Халидом Шеиком Мухамедом, руководиоцем напада 11. септембра 2001, планирао да затрује водоводе и дигне у ваздух бензинске пумпе, као и да буде "агент спавач" за Ал Каиду у САД.

Он је ухапшен у Пакистану, а затим, од 2003. до 2006. био у једном од тајних затвора ЦИА, наведено је у извештају Сената.

У разговорима са својим адвокатима, Кан је живописно представио злостављање које је доживео у затвору ЦИА.

"Желео сам да ме убију", рекао је Кан и додао да је прошао кроз ужасну патњу док су га, без икакве одеће, разапели и с времена на време му држали главу под леденом водом.

Кан је испричао и да су му агенти говорили: "Сине, побринућемо се за тебе. Послаћемо те на место које не можеш ни да замислиш!".

И садашњи и бивши званичници ЦИА одбили су да коментаришу Канове тврдње.

Што се тиче извештаја Сената, који су демократе састављале пет година на основу прегледа 6,3 милиона поверљивих докумената ЦИА, њега су и званичници Агенције и републиканци оценили као преувеличан.

Годинама пре него што је извештај објављен, Кан је адвокатима испричао да су га насилно хранили кроз ректум, у који су му убацивали хумус, шпагете, орахе, грожђе, али и воду.

У овом случају, ЦИА је тврдила да је ректално храњење било неопходно, јер је Кан штрајковао глађу и ишчупао цев којом је храњен кроз нос, док његови адвокати ову методу сматрају силовањем.

Кан је адвокатима рекао и да је најгоре мучење доживео у мају 2003, када су га стражали скинули голог и три дана држали обешеног о дрвену греду, без хране и воде.

Кан је испричао и да су агенти ЦИА користили и технике симулираног дављења, ускраћивања сна, смрзавања потапањем у ледену воду или држања данима у потпуном мраку.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер