петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Запослени на Универзитету у Косовској Митровици најављују протесте и траже смену Марка Ђурића
Хроника

Запослени на Универзитету у Косовској Митровици најављују протесте и траже смену Марка Ђурића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. март 2016.

 Поводом предлога директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића, упућеног Министарству образовања, науке и технолошког развоја, да Влада Србије у техничком мандату донесе одлуку о укидању свих десет факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и оснивању ''интегрисаног Универзитета у Косовској Митровици'', запослени су са огорчењем и неверицом примили такву вест.

Неподељено је мишљење да би доношење овакве одлуке имало несагледиве последице по опстанак Универзитета у Приштини као једне од кључних преосталих институција Републике Србије на Косову и Метохији и да она представља корак ка интегрисању овог универзитета у систем тзв. републике косово.  Спровођење такве одлуке довело би до губитка посла великог броја запослених наставника, сарадника и административних радника, а остваривање права студената било би трајно доведено у питање а потом и онемогућено.

Поготово је увредљиво образложење на коме се заснива поменути предлог а у коме се наводи ''да на Универзитету у Приштини не постоје органи управљања'', што је ноторна лаж јер су избори за органе управљања и њихово конситуисање обављено у предвиђеним законским роковима и у складу са Законом о високом образовању Републике Србије. Такође, у предлогу пише да ''тренутно стање на Универзитету штети интересима студената али и систему високог образовања Републике Србије у целини'', а да се не наводи ни један конкретан аргумент за такву констатацију. Напротив, на Универзитету је, у складу са важећим прописима Републике Србије, спроведена реакредитација студијских програма а Министарство просвете Републике Србије, које је једино надлежно за спровођење управног надзора, није констатовало ништа од онога што у поменутом предлогу произвољно наводи господин Марко Ђурић.

Запослени се питају чије интересе оваквом иницијативом, којом вређа институцију Универзитета у Приштини, све запослене и студенте, штити господин Марко Ђурић ? Да ли се покушајем да се на чело Универзитета, уз драстично кршење његове аутономије, поставе компромитовани кадрови који ће послушно спровести укидање Универзитета, уводећи га у систем тзв. републике косово, штите интереси Републике Србије и српског народа на Косову и Метохији, или пак нечији приватни интереси  и интерси тзв. републике косово ?

Посебно је забрињавајуће што се овакав предлог упућује влади у техничком мандату, која према Закону о влади, не може доностити прописе, изузев ако се ради о потребама државе. Ако је заиста и реч о потребама државе, нејасно је како су се оне напрасно појавиле непосредно пре одржавања избора у Републици Србији, чиме се шаље узнемиравајућа порука Србима на Косову и Метохији.

Запослени позивају министра просвете, Срђана Вербића да одбаци овај незаконити предлог а чланове Националног савета за високо образовање, да не дају сагласност на овај скандалозан предлог.

Запослени и студенти на Универзитету у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, највљују правну борбу против овог предлога, али и протесте и захтевају смену директора Канцеларије за Косово и Метохију, Марка Ђурића због овог противзаконитог и увредљивог предлога.

(РТК - НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер