Хроника

Заоштрава се спор САД и Кине око вредности јуана

Штампа
петак, 17. септембар 2010.

Дугогодишњи спор Вашингтона и Пекинга у погледу вредности кинеске валуте данас се додатно заоштрио. Секретар за финансије Тимоти Гајтнер је на претресу у сенатском Одбору за банкарство, позвао Кину да дозволи знатно повећање вредности јуана, заузимајући до сада најоштрији став у погледу тог питања.

Секретар за финансије оштро је критиковао курсну политику Кине, истичући да вредност јуана расте преспоро.

“Сада и ММФ процењује да је вредност ренминбија значајно потцењена, имајући у виду веома ограничено кретање кинеске валуте, брз темпо продуктивности и раста профита у Кини у односу на њене трговинске партнере, обим тренутног буџетског суфицита и значајан ниво интервенција на валутним тржиштима како би се ограничио раст вредности кинеске валуте. Ми подржавамо ту процену и забринути смо да је темпо раста вредности преспор, а крајњи циљ ограничен”.

Гајтнер је позвао кинеске власти да током времена дозволе одрживи раст вредности јуана.

“Узећемо у обзир кинеске потезе док будемо припремали следећи извештај о девизном тржишту. Такође разматрамо која комбинација мера доступних Сједињеним Државама, и мултилатералних приступа може подстаћи бржу реакцију кинеских власти.”

Док Кина пријављује огромне трговинске суфиците, Конгрес разматра предлог закона који предвиђа увођење казнених тарифа на кинеску робу. Амерички законодавци оценили су на данашњем претресу да је давно требало предузети мере против Пекинга.

"Годинама смо се ослањали на стратегију дијалога која је резултирала неким значајним реформама. Оне, очигледно, нису довољне. Време је да се промени та стратегија и предузме озбиљна акција”, саопштио је председавајући сенатског Одбора за банкарство Крис Дод.

“Нема сумње да Кина манипулише вредношћу своје валуте како би подстакла извоз. Хиљаде Американаца су без посла зато што Кина наставља то да ради”, навео је члан Одбора из Републиканске странке Ричард Шелби.

Кинески званичници саопштили су међутим да их међународни притисак неће натерати да промене политику. Портпарол министарства иностраних послова истакао је да јачи јуан неће решити огромни амерички дефицит у трговинској размени са Кином нити смањити незапосленост у Сједињеним Државама.

Спорне вредности кинеске и јапанске валуте

Чланови америчког Конгреса поново разматрају предлоге за увођење додатних тарифа на кинеску робу и друге акције у циљу вршења притиска на Пекинг да обустави вештачко одржавање вредности своје валуте.

Конгресмен Тим Рајан данас је изјавио у Одбору за владине издатке, у Представничком дому, да се кинеска валута држи испод праве вредности за чак 40 одсто, што кинеској роби пружа неправедну предност на светским тржиштима. Рајан је рекао да је тај закон потребан како би се извршио снажан притисак на Кину да измени своју политику.

Лин Џенкинс, чланица Представничког дома из Канзаса, који извози пољопривредне производа у Кину вредне милијарде долара, апеловала је међутим на своје колеге да осигурају да било каква евентуална акција не нанесе штету америчкој економији. Она је указала да извоз пољопривредних производа у Кину расте и да подржава стотине хиљада радних места у Америци. Амерички секретар за финансије Тимоти Гајтнер требало би сутра у Конгресу да сведочи по питању кинеске валуте.

Председник Светске банке Роберт Зелик, у међувремену, је изјавио је да би јача валута помогла Кини да спроведе потребне економске реформе, али да не би допринела решавању спорова са њеним трговинским партнерима.

Зелик је то изјавио после разговора са кинеским званичницима у Пекингу, додавши да би снажнија валута помогла Кини да смањи зависност од увоза и поспеши раст. Снажнији јуан би такође омогућио кинеским потрошачима да купују увозну робу по нижим ценама.

Истовремено, јапанска влада интервенисала је на светским тржиштима да би оборила вредност јена који је јуче достигао највиши курс у односу на америчкиг долар у последњих 15 година.

Министар финансија Јошихико Нода рекао је новинарима у Токију да је јапанска централна банка продала јен и купила америчке доларе, али није прецизирао о каквим износима се ради. После интервенције курс јена износио је више од 85 за долар у односу на ранијих 82,87. Претерано висок курс јена поскупљује јапанску робу на светским тржиштима, а министар Нода је наговестио да ће влада интервенисати и убудуће уколико се сличне ситуације понове.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]