Početna strana > Hronika > Zaoštrava se spor SAD i Kine oko vrednosti juana
Hronika

Zaoštrava se spor SAD i Kine oko vrednosti juana

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. septembar 2010.

Dugogodišnji spor Vašingtona i Pekinga u pogledu vrednosti kineske valute danas se dodatno zaoštrio. Sekretar za finansije Timoti Gajtner je na pretresu u senatskom Odboru za bankarstvo, pozvao Kinu da dozvoli znatno povećanje vrednosti juana, zauzimajući do sada najoštriji stav u pogledu tog pitanja.

Sekretar za finansije oštro je kritikovao kursnu politiku Kine, ističući da vrednost juana raste presporo.

“Sada i MMF procenjuje da je vrednost renminbija značajno potcenjena, imajući u vidu veoma ograničeno kretanje kineske valute, brz tempo produktivnosti i rasta profita u Kini u odnosu na njene trgovinske partnere, obim trenutnog budžetskog suficita i značajan nivo intervencija na valutnim tržištima kako bi se ograničio rast vrednosti kineske valute. Mi podržavamo tu procenu i zabrinuti smo da je tempo rasta vrednosti prespor, a krajnji cilj ograničen”.

Gajtner je pozvao kineske vlasti da tokom vremena dozvole održivi rast vrednosti juana.

“Uzećemo u obzir kineske poteze dok budemo pripremali sledeći izveštaj o deviznom tržištu. Takođe razmatramo koja kombinacija mera dostupnih Sjedinjenim Državama, i multilateralnih pristupa može podstaći bržu reakciju kineskih vlasti.”

Dok Kina prijavljuje ogromne trgovinske suficite, Kongres razmatra predlog zakona koji predviđa uvođenje kaznenih tarifa na kinesku robu. Američki zakonodavci ocenili su na današnjem pretresu da je davno trebalo preduzeti mere protiv Pekinga.

"Godinama smo se oslanjali na strategiju dijaloga koja je rezultirala nekim značajnim reformama. One, očigledno, nisu dovoljne. Vreme je da se promeni ta strategija i preduzme ozbiljna akcija”, saopštio je predsedavajući senatskog Odbora za bankarstvo Kris Dod.

“Nema sumnje da Kina manipuliše vrednošću svoje valute kako bi podstakla izvoz. Hiljade Amerikanaca su bez posla zato što Kina nastavlja to da radi”, naveo je član Odbora iz Republikanske stranke Ričard Šelbi.

Kineski zvaničnici saopštili su međutim da ih međunarodni pritisak neće naterati da promene politiku. Portparol ministarstva inostranih poslova istakao je da jači juan neće rešiti ogromni američki deficit u trgovinskoj razmeni sa Kinom niti smanjiti nezaposlenost u Sjedinjenim Državama.

Sporne vrednosti kineske i japanske valute

Članovi američkog Kongresa ponovo razmatraju predloge za uvođenje dodatnih tarifa na kinesku robu i druge akcije u cilju vršenja pritiska na Peking da obustavi veštačko održavanje vrednosti svoje valute.

Kongresmen Tim Rajan danas je izjavio u Odboru za vladine izdatke, u Predstavničkom domu, da se kineska valuta drži ispod prave vrednosti za čak 40 odsto, što kineskoj robi pruža nepravednu prednost na svetskim tržištima. Rajan je rekao da je taj zakon potreban kako bi se izvršio snažan pritisak na Kinu da izmeni svoju politiku.

Lin DŽenkins, članica Predstavničkog doma iz Kanzasa, koji izvozi poljoprivredne proizvoda u Kinu vredne milijarde dolara, apelovala je međutim na svoje kolege da osiguraju da bilo kakva eventualna akcija ne nanese štetu američkoj ekonomiji. Ona je ukazala da izvoz poljoprivrednih proizvoda u Kinu raste i da podržava stotine hiljada radnih mesta u Americi. Američki sekretar za finansije Timoti Gajtner trebalo bi sutra u Kongresu da svedoči po pitanju kineske valute.

Predsednik Svetske banke Robert Zelik, u međuvremenu, je izjavio je da bi jača valuta pomogla Kini da sprovede potrebne ekonomske reforme, ali da ne bi doprinela rešavanju sporova sa njenim trgovinskim partnerima.

Zelik je to izjavio posle razgovora sa kineskim zvaničnicima u Pekingu, dodavši da bi snažnija valuta pomogla Kini da smanji zavisnost od uvoza i pospeši rast. Snažniji juan bi takođe omogućio kineskim potrošačima da kupuju uvoznu robu po nižim cenama.

Istovremeno, japanska vlada intervenisala je na svetskim tržištima da bi oborila vrednost jena koji je juče dostigao najviši kurs u odnosu na američkig dolar u poslednjih 15 godina.

Ministar finansija Jošihiko Noda rekao je novinarima u Tokiju da je japanska centralna banka prodala jen i kupila američke dolare, ali nije precizirao o kakvim iznosima se radi. Posle intervencije kurs jena iznosio je više od 85 za dolar u odnosu na ranijih 82,87. Preterano visok kurs jena poskupljuje japansku robu na svetskim tržištima, a ministar Noda je nagovestio da će vlada intervenisati i ubuduće ukoliko se slične situacije ponove.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner