четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан-Шарл Гардето: На Космету убијају сведоке злочина
Хроника

Жан-Шарл Гардето: На Космету убијају сведоке злочина

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. јануар 2011.

Жан-Шарл Гардето, посланик из Монака, поднео је Парламентарној скупштини Савета Европе извештај "Заштита сведока на Балкану" у ком наводи да власти на Космету отворено признају да је немогуће спровести суђења одговорнима за ратне злочине јер у тој покрајини не постоје судије, тужиоци и адвокати који би прихватили да се тиме баве.

Сведоци су изложени претњама и нападима, а одговорни за то често остају некажњени, наводи Гардето у извештају о коме ће Парламентарна скупштина Савета Европе расправљати на пленарном заседању крајем јануара, за када је предвиђена и расправа о резолуцији специјалног известиоца Дика Мартија који је оптужио Хашима Тачија за трговину оружјем и дрогом, али пре свега органима отетих и убијених Срба, Рома и нелојалних косметских Албанаца.

Гардетоов извештај баца више светла на питања која је отворио извештај Дика Мартија о трговини људским органима. У безакоњу и без ефикасне заштите сведока делују бесмислено захтеви да Еулекс спроведе истрагу о трговини људским органима. Сведоци који су се поверили Дику Мартију имали су поверења у њега јер су знали да је он 2007. године поднео извештај о тајним затворима ЦИА и успео да очува тајност имена сведока и инсајдера из америчких и других тајних служби који су му помогли. Из Гардетоовог извештаја, међутим, произлази да Мартијеви сведоци који су говорили о трговини органима немају ниједан разлог да верују Унмику ни Еулексу.

Гардето истиче да на Космету не постоји закон о заштити сведока. Јединицу за заштиту сведока основао је Унмик још 2003. године, али она никада није функционисала, као што за сада не функционише ни под Еулексом који наводно пати од мањка кадрова. Сем тога, Еулекс не може да пружи одговарајуће гаранције потенцијалним сведоцима, па су они толико застрашени да их једноставно - нема.

Ко угрожава сведоке, ко их напада и ко им прети? На та питања Гардето одговара индиректно и цитира извештај Оебса из 2007. године који садржи тешке критике на рачун тадашњег Унмика: "Јединица за заштиту сведока Унмика није увек радила професионално и није увек штитила анонимност сведока, што их је доводило у опасност."

Гардето подсећа на суђење Рамушу Харадинају, бившем лидеру ОВК оптуженом за ратне злочине, којег је хашки суд морао да ослободи због недостатка сведока.

"У пресуди, суд је нагласио да је имао тешкоћа да прикупи сведочења стотину сведока одбране од којих су њих 34 били заштићени... Неколицина њих, као Садик и Мурићи, који су се припремали да сведоче, били су убијени. У месту Зерзе 10. октобра 2005. године један сведок је убијен, а други је тешко рањен на пијаци након што су прихватили да сведоче у процесу за ратне злочине. Локалне новине објавиле су име и друге личне податке о анонимном сведоку...", наводи Гардето у извештају и позива земље чланице Савета Европе да помогну успостављање заштите сведока тако што ће помоћи у њиховом пресељењу с Косова.

(Вести онлајн)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер