петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан-Клод Јункер: Женева последња шанса за уједињење Кипра
Хроника

Жан-Клод Јункер: Женева последња шанса за уједињење Кипра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2017.

Ла Валета - Преговори о поновном уједињењу Кипра у Женеви последња су шанса да се окончају деценије поделе, каже председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.

"Заиста мислим без намере да сувише драматизујем то што се дешава у Женеви, да је ово последња шанса" да се поново уједини острво, рекао је Јункер на конференцији за штампу у Ла Валети, где се налази поводом обележавања почетка малтешког шестомесечног председавања Европском унијом.

Јункер путује у Женеву на конференцију о Кипру којој ће се придружити и представници садашњих држава гарантора безбедности на Кипру - Грчка, Турска и Велика Британија, као и генерални секретар УН Антонио Гутереш. 

"Задатак је председника Европске комисије да буде присутан и да покуша да приближи ставове две укључене стране. Не би био задовољан својим понашањем ако бих ћутао", рекао је Јункер. 

Лидери кипарских Грка и Турака почели су у понедељак у Женеви нову рунду преговора о поновном уједињењу земље, а главне теме су подела власти, везе са ЕУ и економска питања. 

Председник Кипра Никос Анастасијадес и лидер кипарских Турака Мустафа Акинџи састали су се у седишту УН у Женеви, а у четвртак би требало да им се прикључе представници земаља које гарантују очување мира на острву, Велике Британије, Грчке и Турске. 

Мировни преговори о уједињењу Кипра су поново покренути уз посредовање УН у мају 2015. године, а после неуспеха рунди одржаних у новембру 2016. године у Швајцарској чинило се да су доспели у ћорсокак. 

Турска је 1974. године окупирала север Кипра где живи турска мањина, да би је заштитила од државног удара који су извеле грчке снаге покушавши да Кипар уједињене с Грчком. 

Влада Републике Кипар, која је чланица ЕУ од 2004. године, контролише две трећине острва, док самопрокламовану "Турску Републику Северни Кипар" признаје само Анкара, која на острву држи 40.000 војника.

(Бета, АФП) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер