субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Клод Јункер: Србија не може у ЕУ пре 2025.
Хроника

Жан Клод Јункер: Србија не може у ЕУ пре 2025.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. септембар 2017.

СТРАЗБУР – Председник Европске комисије, Жан Клод Јункер, јуче је упутио Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета ЕУ у којем је најавио да Европска комисија планира да до краја наредне, 2018. године, изради Стратегију за успешно приступање Србије и Црне Горе Европској унији са перспективом приступања 2025. године.

У једном од десет приоритета у оквиру „плана за уједињенију, снажнију и демократскију ЕУ“, Србија и Црна Гора се помињу као главни кандидати са Западног Балкана за приступање Европској унији чију би стратегију за успешно приступање требало израдити.

Како је наведено „посебан нагласак ставља се на области владавине права, основних права и борби против корупције и комплетну стабилности читавог региона.“

Поред говора „О стању Уније“, председник Јункер је заједно са првим потпредседником Фрасом Тимермансом послао и Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета које детаљно садржи активности које Комисија намерава да предузме кроз законодавну политику и друге иницијативе до краја наредне 2018. године.

Сваке године у септембру, председник Европске комисије говори  „О стању Уније” пред Европским парламентом, узимајући у обзир достигнућа из прошле године и представљање приоритета за наредну годину.

На овај начин покрец́е се дијалог са Европским парламентом и Саветом за припрему Програма рада Комисије за наредну годину. Након тога, председник шаље  Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета ЕУ, а што је посебно предвиђено “Оквирним споразумом о односима између Европског парламента и Европске комисије” из 2010. године.

(еуропеанwестернбалканс.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер