петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Клод Јункер: Нема говора о укидању грчког дуга
Хроника

Жан Клод Јункер: Нема говора о укидању грчког дуга

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. јануар 2015.

Дан после низа објава нове грчке владе које су потресле финансијска тржишта председник Европске комисије Жан-Клод Јункер упозорио је данас да "нема говора о укидању грчког дуга", али да су "могући аранжмани".

"Нема говора о укидању грчког дуга. Друге земље евро зоне не би то прихватиле", рекао је Жан-Клод Јункер у интервјуу за француски дневник Фигаро.

"Могући су аранжмани, али они неће у основи променити оно што је на снази", рекао је председник Европоске комисије.

Нови грчки премијер Алексис Ципрас каже да Грчка неће више прихватати мере оштре штедње, а земље из зоне евра ће одговорити да ако Грчка прекрши преузете обавезе, више неће бити кредита, додао је Јункер.

Ципрасова влада која је јуче одржала свој први састанак, издала је бројне најаве које произилазе из програма радикалне левице Сиризе и супротне су препорукама тројке грчких поверилаца (ЕУ, Европска централна банка и Медјународни монетарни фонд). Те најаве одмах су изазвале велики пад вредности акција на берзи и вредности банака.

Главни индекс на Атинској берзи изгубио је јуче 9,24 одсто, а банке су изгубиле четвртину своје вредности (26,67 одсто), док је камата на грчке десетогодишње обвезнице прешла 10 одсто.

Ципрас и његов министар финансија Јанис Варуфакис давали су на смену запаљиве и смирујуће изјаве. Ципрас је навео међју приоритетима ново преговарање о дуговима са грчким партнериима, да би се нашло "праведно, одрживо и узајамно
корисно решење".

Он је такође рекао да жели да избегне "обострано катастрофални раскид" са партнерима Грчке, али захтева и да се оконча "политика потчињености" његове земље.

Варуфакис је рекао да ће Атина "окренути лист" политике штедње, мада не жели "дуеле" Грчке и Европе, већ, напротив, "нови однос поверења и искрености".

Међутим, целог дана министри нове владе давали су изјаве које нису допринеле стицању поверења Европској унији. Прва је била да ће бити заустављена предвиђена приватизација лука у Пиреју и Солуну и електропривредног предузећа ДЕИ. Уследила је најава подизања минималне плате на 751 евро - као пре смањења пре неколико
година, враћања на посао више хиљада државних службеника, повећања пензија најсиромашнијих.

ЕУ треба да крајем фебруара Грчкој исплати последњих седам милијарди евра из плана помоћи, али услов за то је да се спроведу отпочете реформе и да се Грчка држи строге буџетске штедње.

Међутим ни премијер Ципрас ни његов министар финансија јуче нису, како је изгледало, придавали ни најмањи значај том фебруарском року. Пажња је усмерена на сутрашњу посету председника Еврогрупе Јерена Дијселблема (Јероен Дијсселблоем). Ципрас је јуче најавио да ће разговори бити "важни и продуктивни", а синоћ је сазвао састанак ресора задужених за финансије да припреме тај разговор.

"Отворени смо за идеје и предлоге приватних акционара" рекао је потпредседник владе Јоанис Драгасакис после тог састанка и додао да је за владу важно да банке добро функционишу.

(Танјуг)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер