петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Клод Јункер: За време овог мандата Европског парламента неће бити нових чланица ЕУ, искључено чланство Турске у догледно време; Наставити разговоре о различитим сценаријима за будућност ЕУ
Хроника

Жан Клод Јункер: За време овог мандата Европског парламента неће бити нових чланица ЕУ, искључено чланство Турске у догледно време; Наставити разговоре о различитим сценаријима за будућност ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. септембар 2017.

 Председник Европске комисије Жан Клод Јункер у свом годишњем говору о стању Уније каже да је ЕУ последњих година повратила поверење у себе.

"Вратили смо Европу у Унију и Унију у Европу", пручио је Јункер пред посланицима Европског парламента у Стразбуру.

Јункер је рекао да "ветар поново дува у једра Европе" и да тај континент постаје уједињенији док добија на економском замајцу после одлуке Британије да иступи из тог блока.

"Све то ме наводи да верујем да је ветар поново у једрима Европе", рекао је Јункер у говору одржаном у Европском парламенту у Стразбуру.

Председник Европске комисије указао је да Европа сада има "прозор могућности", али је упозорио да он неће заувек остати отворен.

"Искористимо замајац што можемо више, ухватимо ветар који нам дува у једра", поручио је Јункер и затражио да се искористи тренутак јачања јединства и привредног раста ЕУ у циљу даљег напретка.

Он је изнео пет области на којима ће се Европска комисија фокусирати у преосталих 16 месеци свог мандата: јачање трговинског програма ЕУ, нова индустријска стратегија, борба против климатских промена, рад на питању миграција

"Време је да поставимо курс за будућност", поручио је председник Европске комисије и позвао све у ЕУ да наставе разговоре о различитим сценаријима за будућност Европске Уније, али и да пређу на конкретна дела у том смислу.

Председник ЕК Жан Клод Јункер каже да мора да се отвори перспектива за ширење ЕУ на западни Балкан. За време овог мандата ЕП неће бити нових чланица, али Европска унија ће у годинама иза овог мандата бројати више од 27 чланица, истакао је. Обраћајући се ЕП, представио је пет основних смерница ЕУ. Залаже се за заједничку обавештајну јединицу.

Јункер је, обраћајући се европосланицима, говорио о плановима Уније у наредних 16 месеци, тј. до краја мандата актуелног сазива Европског парламента (ЕП).

Председник ЕК навео је да је искључено чланство Турске у догледно време и да новинарима никако није место у затворима. "Апелујем на све у Турској, ослободите наше и не само наше новинаре. Престаните вређати наше шефове држава и влада као фашисте и нацисте", истакао је. Рука Европе је пружена турском народу, и свима који преговарају на принципима Уније, додао је.

Каже да у наредних 16 месеци (до краја мандата) морају остварити "много иницијатива", а пет основних су: да се оснажи европски трговински систем, да се представи нова индустријска стратегија, да ЕУ постане лидер кад су у питању климатске промене, да се Европљани боље заштите у дигиталном добу, и пето, мигранти и обезбеђење законитих путева миграција.

Јункер је у свом говору у Европском парламенту о стању у ЕУ рекао да је данас више људи запослено Унији, и да је Брисел заслужан што су европске банке добиле довољан капитал за кредитирање предузећа, како би он могла отварати радна места.

Он је навео да је смањен јавни дефицит, а да се десет година након кризе, европска привреда опоравља.

Треба да наставимо путем који смо почели прошле године - имамо 16 месеци да наставимо напредак, али и да зацртамо циљ за будућност, навео је.

Сада је време да изградимо уједињенију Европу, и не смемо допустити да се наш циљ промени, истакао је. Наш циљ је довршавање енергетске уније, тржишне уније, банкарске уније и уније дигиталног тржишта, наглашава председник ЕК.

До маја 2018. године спремни смо да представимо све наше иницијативе, рекао је. "Пет најважнијих предлога су - прво, да оснажимо наш европски трговински програм - Европа је отворена за трговину, али морамо да успоставимо ту реципроцитет".

Европа је увек била привлачан економски простор, и партнери из света се гурају пред нашим вратима да склопе споразуме с ЕУ, рекао је и додао да је до сада споразум склопљен с Канадом, а да се Брисел договара и с Јапаном, у плану су споразуми са Мексиком, Јужном Америком...

Европски парламент ће имати задњу реч о свим тим трговинским споразумима, и посланици морају од првог дана да буду информисани о преговорима у вези с њима, истакао је. "Готово је са недостатком транспарентности и с гласинама".

"Ми нисмо наивни заговорници слободне трговине, и зато предлажемо нови оквир ЕУ уније за анализу инвестиција. Ако неко страно предузеће жели да купи неку евопску луку од стратешке важности, или део наше енергетске инфрастуктуре, то се може обавити само транспарентно и путем дубинске анализе инвестиције", навео је.

Комисија жели да наша индустрија постане снажнија и конкуретнија, додао је. Он је навео да ће зато представити нову индустријску стратегију. Јункер је искористио прилику да позове аутомобилску индустрију да призна своје грешке.

Треће, Европа жели да пуде предводница кад су у питању климатске промене, с обзиром на то да се смањују амбиције САД у вези с тим, каже Јункер.

Четврто, боље ћемо заштити Европљане у дигиталном добу - нова правила ће заштити правила интелектуалне својине, нашу културну различитост и личне податке, додао је. Европа није довољно до сада урадила у борби против кибернетичких напада, који су, како је додао, опаснији од ратова. Предлажемо нове инструменте како би се боље бранили од оваквих напада, навео је.

"Пето, миграције остају на нашем радару. Данас штитимо наше спољне границе на ефикаснији начин", рекао је наводећи да су појачане патроле у Грчкој, Италији и Шпанији. "Заједничке границе и заједничка заштита морају ићи руку под руку".

Смањили смо за 97 одсто број незаконитих долазака на Медитеран, захваљујући споразуму са Турском, додао је.

Европа ће се бавити отварањем законитих путева миграције, морамо сарађивати и помагати Африци, морамо хитно побољшати услове живота избеглица у Либији, додао је.

Иако ме растужује то што све државе чланице не показују исту солидарност, истичем да су државе ЕУ  обезбедиле смештај за 720.000 избеглица, што је много више него то како су на мигрантску кризу одговориле САД и Канада, навео је. Само 36 одсто миграната који су дошли незаконито се враћају и очигледно је да морамо појачати напоре у том смислу, јер ћемо само тако показати солидарност са избеглицама којима је помоћ заиста потребна, навео је.

Незаконита миграција ће стати тек када мигранти буду имали другу опцију, осим опасних путовања, навео је. Јункер је истакао и да је ове године мање страдалих на Медитерану.

"Хитно отворити шенгенски простор за Румунију и Бугарску"

Председник ЕК је навео да у Европи сви морају да имају исту слободу говора, да буде исти квалитет хране у свим земљама, да је обавеза да постоји правна држава. "Слобода, једнакост и владавина права су темељи на којима морамо наставити да градимо ЕУ", навео је.

Јункер је рекао да хитно треба да се отвори шенгенски простор Румунији и Бугарској. "Требало би и Хрватској омогућити пуно чланство у Шенгену, чим буду испуњени сви критеријуми", додао је.

Требало би подстицати све земље чланице да приступе и банковној унији, навео је.

Јункер је говорио о безбедносним изазовима ЕУ.

Залажем се за заједничку обавештајну јединицу, да се подаци о терористима аутоматски размењују међу обавештајним агенцијама земаља чланица, навео је Јункер. Потребно је до 2025. године да постигнемо једну јачу европску одбрамбену унију, већ се ради на одбрамбеном фонду, каже председник ЕК.

Говорећи о европским изборима, истакао је да му се свиђа идеја транснационалних листа. "Током наредних месеци, национални парламенти и цивилно друштво се морају укључити у разговоре о будућности Европе", навео је.

Рекао је да ће излазак Велике Британије бити један трагичан догађај, због кога ЕУ жали. "Али морамо поштовати вољу британског народа, а ми ћемо напредовати, јер Брегзит није будућност ЕУ", казао је.

(Танјуг-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер