Хроника

Жан Франсоа Фито: "Чврста аутономија" за север Косова

Штампа
среда, 14. јул 2010.

Питање севера Косова би могло да буде решено избором "чврсте аутономије", изјавио француски амбасадор у Приштини Жан Франсоа Фито. Француска и утицајне западне земље не желе поделу или неки други посебан статус Косова, истиче амбасадор.

Није искључена могућност да питање севера Косова буде решено избором "чврсте аутономије", за шта слуха има и косовски премијер Хашим Тачи, изјавио је француски амбасадор у Приштини Жан Франсоа Фито.

"Треба дискутовати о свим односима између две земље, српском присуству на Косову, заштити Срба као и северу Косова преко реке Ибар. Треба да видимо о каквој врсти аутономије је реч", рекао је амбасадор Фито у интервјуу приштинском листу Зери.

Могуће је, и пожељно би било, оно што је најавио премијер Тачи, а верујем да иза њега стоје грађани Косова, то је спремност да се са Србијом разговара, сматра Фито.

"Уколико Србија прихвати ову врсту дијалога, имаћемо Косово са свим постојећим границама, имаћемо једну културну и економску аутономију севера, али не и отцепљење", рекао је француски амбасадор.

Француска и остале утицајне западне земље не желе поделу или неки други посебан статус помоћу којег Косово не би било Косово. Ситуација на северу Косова је питање број један о којем се разговора у последње време, истиче француски амбасадор, и упозорава да Србија не инсистира само на разговорима о статусу.

"Постоје многи примери у Европи да постоје снажне аутономије, само због стабилности. Мислим да треба да кренемо од тог основа", рекао је Жан Франсоа Фито.

Могуће решење

Решење проблема на северу Косова, за које се залажу европске дипломате, омогућио би Србима неку врсту специјалног статуса, слично решењима у Јужном Тиролу и Северној Ирској, али без отварања преговора о статусу или подели Косова.

Срби на северу Косова уживали би широку аутономију, већу од оне предвиђене планом Мартија Ахтисарија, а гаранти те аутономије били би Приштина и Београд, писао је недавно ЕУ Обсервер.

Србија не би била обавезна да призна независност Косова, али би морала заузети став према учешћу Приштине у регионалним организацијама. За узврат, Србији би био понуђен олакшан пут ка чланству у ЕУ.

Немачка, Француска и Велика Британија су упозориле Србију да поновно покретање преговора о статусу Косова неће наићи на добродошлицу.

"Српска страна је одбацила овај предлог и одлучила да напише свој нацрт резолуције, који ће, у септембру, бити представљен пред Генералном скупштином УН", навео је ЕУ Обсервер.

Међутим, ако Србија у УН не буде лобирала против чланица Уније које су признале Косово и буде избегавала запаљиве кампање, и уколико тон резолуције буде прихватљив чланицама ЕУ, Лондон, Париз и Берлин спремни су да у октобру покрену процедуру кандидатуре Србије за чланство у ЕУ.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]