уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Данијел Рух: Србија да буде неутрална као Швајцарска, санкције Русији не доприносе решавању украјинске кризе
Хроника

Жан Данијел Рух: Србија да буде неутрална као Швајцарска, санкције Русији не доприносе решавању украјинске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

Жан Данијел Рух, амбасадор Швајцарске у Београду, рекао је у интервјуу за “Блиц” да Србију нико не би смео да тера да бира између Истока и Запада, али и да подржава европски пут Србије.

Поводом Националног дана Швајцарске који се данас обележава у простријама амбасаде, амбасадор Рух је у разговору за наш лист говорио о српско-швајцарским односима, али и актуелним домаћим и светским темама.

Како коментариштете имигрантску кризу и ограду на српско-мађарској граници?

- Ограда неће решити проблем. Ако хоћемо да развијемо стратегију да се заиста позабавимо тим проблемом морамо да зађемо у његову срж, а то су конфликти у Сирији, Ираку... То захтева међународну сарадњу како би се зауставио талас избеглица. Запањен сам солидарношћу и великодушношћу становника Србије. Ваљда вам лично искуство и патња помажу да схватите у каквој се ситуацији и они налазе. Српска влада је урадила неке напоре, али морамо мислити унапред, да ли ће можда због ограде или нечег другог већи број избеглица остајати у Србији. Онда им морате дати легално боравиште и процес за давање азила што овде не фукнционише најбоље, а што захтева сарадњу свих министарства.

Какви су српско-швајцарски економски односи?

- Наше земље традиционало гаје добре односе. Швајцарска је веома одан партнер која је увек су била међу топ три инвеститора у Србији. Само прошле године број инвестиција порастао је за 70 одсто што показује да је Србија занимљива иневститорима. У Србији послује 200 швајцарских компанија из различитих области - воћарство, металургија, ИТ сектор... Све то показује да је Србија интересанта дестинација за инвеститоре, а Швајцарска је годинама уназад одан партнер. Велику улогу игра и српска дијаспора која у Србију сваке године пошаље око 300 милиона евра.

Шта мислите о европском путу Србије будући да Швајцарска није чланица ЕУ?

- Чланство у ЕУ био би позитиван сигнал инвеститорима да је ситуација предвидива и стабилна, а то је оно што их највише занима. У процесу придружења натераће вас да спроведете реформе које нису увек једноставне, али су неопходне. То је користан процес који чисти економију и чини је ефектном. Сваки дан милијарда добара се размени између Швајцарске и ЕУ. Такође запослимо око милион становника из ЕУ и дневно прође 400.000 људи. То вам даје увид у то колико смо интегрисани без обзира што нисмо део ЕУ.

Како оцењујете рад српске владе на том путу?

- Донето је неколико добрих закона укључујући и онај о раду. Али и даље има изазова попут јавног сектора и приватизације. То су болне промене јер постоји много ствари које се морају прочистити. Овде је заоставштина из прошлости тежак терет за српску економију. Од кључне важности је правна сигурност. Сви инвеститори морају да осећају ту сигурност. Овде је судство споро, а и када дође до одлуке на нивоу локалних сампуправа се кочи њено извршење што значи да је администрација лоша. Неопходна је реформа судсва и администрације тако да државна служба стварно служи.

Шта мислите о балансирању Србије између Истока и Запада?

- То је тужно. Не бисте смели да будете натерани да бирате већ да будете независни да доносите самостално одлуке какве вам одговарају. То је наш рецепт. Иако имамо западњачки државни систем то нас не спречава да одржавамо добре односе са свим земљама. Швајцарци нису увели санкције Русима јер мислимо да то није начин који ће допринети решавању украјинске кризе.

Каква је швајцорско-српска кооперација у ОЕБС-у?

- Нисам чуо жалбе на министра Ивицу Дачића нити начин на који Србија преседава ОЕБС-ом. Србија има добар дипломатски кор још од југословенских времена. Веома сам срећан да кроз ову кооперацију можемо да помогнемо да Србија опет после дужег времена поврати важну улогу у међународној арени. ОЕБС је важна дипломатска организација која има мисије на терену као и у Украјини где води рачуна да не дође до ескалације и створи политички оквир за разговоре и споразум, а онда и имплементацију. С једне стране је ЕУ, а са друге Руси. Треба вам неутралност и ово је случајност да председавају две државе које су се декларисале као неутралне.

"Није коректно да седамдесет година након завршетка Другог светског рата и 26 након пада Берлинског зида било која европска држава буде натерана да бира страну."

Шта мислите о обележавању операције “Олује” у Хрватској?

"Швајцарска неће ићи на параду. Обично када славите војну победу ви славите пораз неког другог. То је за мене посебна тема јер сам био саветник Карле дел Понте и заиста изражавам дубоко жаљење што жртве операције “Олуја” нису добиле сатисфакцију. Нема сумње да су током операције почињени злочини - депортације, убиства, похлепа... Али до сада нема криваца и жртве нису добиле правду због чега жалим. У свим таквим прославам жртве не смеју бити заборављене."

САДИ ПОВРЋЕ, ГЛЕДА ТЕНИС...

Рух воли да проводи време у башти амбасаде где је посадио разно поврће - парадајз, купус, краставац... Такође је и љубитељ доброг спорта, а вимблдонски меч између Швајцарца Роџера Федерера и Новака Ђоковића гледао је на реци са пријатељима и дипломатским саветницима из српске владе, а каже да је навијао за добар тенис. "Било је забавно. За мене је најважинији квалитет игре и прва два сета су била предивна, али последња два Федерер је био уништен. Најбољи треба да победи, али мора да буде добар шоу."

Милана Пејић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер