петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Заменик "премијера Косова" Бранимир Стојановић: Вратили смо се у приштинске институције због изградње поверења са међународном заједницом
Хроника

Заменик "премијера Косова" Бранимир Стојановић: Вратили смо се у приштинске институције због изградње поверења са међународном заједницом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. март 2017.

 ПРИШТИНА - Заменик косовског премијера Бранимир Стојановић данас је, у разговору са званичником Стејт департмента Хојтом Брајаном Јием, истакао да су српски представници одлучили да се врате у приштинске институције јер желе да изграде односе поверења са међународном заједницом.

Како је пренео сајт Косинфо, Стојановић је Јиу, заменику помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања, рекао да су Срби тиме желели да оповргну тврдње да су они ти који блокирају формирање Заједнице српских општина.

Стојановић је након састанка рекао да је са америчким званичником, који борави у дводневној посети Приштини, разговарао о политичкој ситуацији на Косову и Метохији.

"Желимо да са међународном заједницом на овом простору изградимо веће поверење и спроведемо све оно што је договорено, а видећемо да ли ће Албанци измислити неки нови аргумент зашто не испуњавају своје обавезе", рекао је Стојановић.

Он је додао да је Јиа упознао детаљно са политичком ситуацијом, о тешким околностима у којима данас Срби живе на Косову и Метохији, верујући да амерички представник сада има јаснију слику.

"Срби никада нису били дестабилизујући фактор, неко ко ствара тензије, никада нисмо били део проблема, већ део решења. Не желимо да учествујемо у фарсама и будемо декорација, желимо да доносимо конкретне одлуке и да се спроводи оно што је договорено", пренео је Стојановић.

Навео је да је саговорнику из Стејт департмента пренео да за српски народ на Косову не постоји правна сигурност, да је блокиран процес повратка, да Српска православна црква врло тешко остварује своја права, да је учешће Срба у институцијама врло често обесмишљено, да су искључени из политичког процеса доношења одлука, "искључени из свега оног из чега не би смели да буду искључени и да заправо многи људи који се претварају да воде рачуна о Србима, заправо то не раде уопште"

Ји је данас у Приштини разговарао са више представника косовске скупштине и владе.

Првог дана дводневне посете састао се председником Скупштине, Кадријем Весељијем, замеником премијера Бранимиром Стојановићем, и шефом посланичке групе Српске листе Славком Симићем, те са министарком за дијалог, Едитом Тахири.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер