Хроника

Жаклина Таталовић: Зашто је тешко и опоменути Шешеља кад вређа и прети у скупштини?

Штампа
недеља, 21. јул 2019.

Институције и даље ћуте када су у питању напади и претње које лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ упућује из скупштинске сале. Јуком је зато упутио отворено писмо председници Скупштине Маји Гојковић и потпредседнику Владимиру Маринковићу у којем тражи да се убудуће санкционишу увреде које се износе са скупштинске говорнице.

Осуду понашања појединих посланика тражи и Удружење новинара Србије, али да ли је тако нешто могуће и очекивати?

Није ни први, али судећи по ћутању институција, ни последњи пут да народни посланик Војислав Шешељ вређа, прети, клевеће из скупштинске сале. Последњи пут када је изнео салву увреда на рачун новинарке листа „Данас“ од преседавајућег Владимира Маринковића стигло је само: "Хвала, професоре Шешељ".

Када је у октобру прошле године Шешељ оптужио Расима Љајића да је вођа нарко-картела, реакција потпредседника парламента била је другачија. Потпредседник Народне скупштине и члан Љајићеве СДПС-а Владимир Маринковић оценио је да “једна посланичка група покушава да се иживљава.

Шешељ на добацивања: "Шта хоћете вас двојица... Казни их, бре, Мајо... Показаће теби злочинац"

"Ја мислим да смо ми као друштво огуглали, нажалост, на многе грозоте које су изашле из уста Војислава Шешеља и да је очигледно господин Маринковић осетљив само у тренуцима када се помиње неки лични интерес, односно интерес његове партије и то је нешто што дубоко брине... Начин на који председавајући и не само Маринковић, већ и остали који су пропустили шансу да пошаљу снажну поруку не само посланику Шешељу већ и осталима и, на крају крајева, целој јавности, допринео је сасвим сигурно у обесмишљавању парламентарне дебате", наводи Раша Недељков из ЦРТА.

У том случају расправу је прекинула председница парламента Маја Гојковић.

Шешељ на добацивања: "Шта хоћете вас двојица... Казни их, бре, Мајо... Показаће теби злочинац".

Гојковић: "Молим паузу од пет минута".

Да ли је пауза парламентарни механизам којим се решавају претње и увреде које годинама стижу из редова српских радикала?

"То је врло јасна злоупотреба Пословника које је председавајући морао да спречи оног момента када је схватио да његов говор нема везе са тим чланом Пословника и да је то једна злоупотреба права", истиче Милена Васић из Комитета правника за људска права (YУКОМ).

Организација ЦРТА предлаже увођење скупштинског кодекса, а из Иницијативе младих за људска права питају зашто је Војислав Шешељ и даље посланик.

"Да би Војислав Шешељ био метафорички и физички избачен из Народне скупштине зато што је осуђени ратни злочинац, потребно је да административни одбор којим преседава, што је још један парадокс, Александар Мартиновић који је толико година говорио гнусне ствари које понавља и претходних недеља... Потребно је да тај одбор само да обавештење да престаје мандат на основу пресуде која постоји", тврди Марко Милосављевић из Иницијативе младих за људска права.

"Нема никаквих услова за одузимање мандата Војиславу Шешељу. Просто није испуњен ни један од законских услова да би му се одузео мандат", казао је Мартиновић.

И док напредњаци сваки закон тумаче на сопствени начин, а кад су били радикали, Шешељ је исто тако вређао - разлика је у томе што је сада вероватно теже одлучити да буде удаљен из сале.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]