четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Захтев за смену министра одбране подржало 20 НВО и 40 јавних личности
Хроника

Захтев за смену министра одбране подржало 20 НВО и 40 јавних личности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. април 2009.

Представник Српског сабора Двери Владан Глишић изјавио је новинарима да његово удружење, заједно са још 20 невладиних организација и 40 јавних личности, тражи смену министра одбране Драгана Шутановца, због његове одлуке да пошаље војнике Војске Србије на НАТО маневре у Грузију.

"На основу којих овлашћења министар одбране доноси такву одлуку, кад постоји скупштинска одлука о војној неутралности", запитао је Глишић и додао да захтева да Шутановац то разјасни или да буде смењен. Он сматра да је заправо реч о скандалу, пре свега дипломатском, јер су оваквом одлуком доведени у питање пријатељски односи с Русијом. Одлука је спорна и уставно - правно и политички, додао је Глишић, јер испада да Србија подржава режим Сакашвилија. Према оцени Глишића, таква одлука је и морално неодржива, јер је донета у време десетогодишњице НАТО бомбардовања. Посланик Нове Србије Александра Јанковић мисли да се ипак "ближи победа националног блока, јер смо на корак од истеривања на чистац ко је донео овакву одлуку, а постоје и сигнали да наши војници ипак неће ићи у Грузију". Она сматра да је "очигледно да део Владине колиције стално покушава да минира пријатељске односе с Руском федерацијом". Јанковић је затражила од председника Србије Бориса Тадића да објасни због чега је прекршио предизборно обећање да српски војници неће учествовати у НАТО маневрима. Посланик Демократске странке Србије (ДСС) Жељко Томић је напоменуо да у Грузију неће ићи војници из Италије, Немачке и Француске, јер су њихови лидери проценили да би то био изазов Русији, па је затражио од Шутановца да изнесе његову процену. "Улогу Шутановца сада је преузео шеф дипломатије Вук Јеремић и рекао да ће Влада убрзо донети одлуку да се на маневре ипак не иде", закључио је Томић.

Захтев Српског сабора Двери за смену министра одбране у Влади Републике Србије, због срамотног плана о слању српских официра на НАТО маневре у Грузију подржала је група од 40 истакнутих личности из друштвеног живота Матице и Расејања.

Како преносе Двери, иза њиховог захтева стали су Марко Јанковић, новинар; проф. др Коста Чавошки; Мирослав Маркићевић, народни посланик; проф. др Смиља Аврамов; Душан Савић, спортиста; Слободан Самарџић, бивши министар за Косово и Метохију; Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање злочина над српским народом из Београда; Жељко Томић, народни посланик; Борисав Ђорђевић, музичар; Александар Поповић, бивши министар за науку и енергетику; Милорад Вучелић, уредник недељника „Печат”; др Срђа Трифковић, историчар и политички аналитичар; Александра Јанковић, народни посланик; Душан Пророковић, бивши државни секретар Министарства за Косово и Метохију; проф. др Владимир Вишњић, Принстон, САД; Александар Павић, политиколог; проф. др Зоран Аврамовић; Бранко Радун, политички аналитичар; др Зорица Кубуровић, лекар Хитне помоћи Београд; Александар Вулин, председник Покрета социјалиста; Дубравка Филиповски, политичар; Ђорђе и Љиљана Кнежевић, Њујорк; Мирослав Тохољ, књижевник; Павле Ћосић, лингвиста; Јања Тодоровић, православни публициста; Бранко Драгаш, економиста; Гојко Ђого, књижевник; пуковник Светозар Радишић; Љубиша Ристић, саветник Центра за истраживање злочина над српским народом из Београда; Игор Ивановић, приватни предузетник; Марина Рајевић Савић, новинар; др Саша Гајић, сарадник „Нове српске политичке мисли”; Владимир Добросављевић, директор Центра за конзервативне студије; проф. др Вера Бојић; Зоран Буљугић, члан редакције листа „Геополитика”; Биљана Живковић, новинар; Владимир Димитријевић, православни публициста; Радмила Нинић, председник Удружења Срба НЕМАЊА, Билефелд (Немачка); Драган Вучковић, ратни ветеран са Кошара и председник Хуманитарне организације „Браниоци отаџбине”; Милан Мародић, директор Српског културног центра СВЕТИ САВА у Суботици.

(Фонет-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер