петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Захтев ММФ-а Шпанији да спроведе хитне и корените привредне реформе
Хроника

Захтев ММФ-а Шпанији да спроведе хитне и корените привредне реформе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. мај 2010.

Међународни монетарни фонд позвао је Шпанију да спроведе хитне и корените привредне реформе.

Међународни монетарни фонд каже да Шпанија мора да предузме "хитну и одлучну" реформу тржишта рада, банкарства, пензионог система и других области економије, како би ојачала "слаб и несигуран" опоравак.

ММФ је, у светлу све веће забринутости због величине шпанског дуга и наговештаја да је земља остварила тек незнатан и крхак привредни опоравак, посебно нагласио неопходност промена на тржишту рада на којем, по оцени ове финансијске институције, у Шпанији владају поремећени односи.

У данас објављеном саопштењу ММФ каже да се Шпанија суочава са нефункционалним тржиштем рада, високом незапосленошћу, падом вредности кућа и станова и великим дуговима државе и приватних компанија. ММФ је, у годишњем извештају посвећеном Шпанији, посебно издвојио велики буџетски дефицит, проблеме на тржишту некретнина и банкарском сектору и слабу конкурентност шпанске привреде.

Та светска финансијска институција такође је саопштила да Шпанија већ уводи неке неопходне промене, али да мора да остане усредсређена на реформе и настави са њима.

Шпански премијер Хозе Луис Родригез Запатеро је прошле недеље најавио озбиљан програм штедње у јавној потрошњи али на тржиштима влада забринутост да би Шпанија могла да се суочи са дужничком кризом сличној оној која потреса Грчку.

Али и пре последњег извештаја Међународног монетарног фонда инвеститори су добили непријатно подсећање на дужничку кризу која је захватила Шпанију, Грчку и неке друге земље. Током протеклих неколико дана шпанска централна банка је морала да преузме једну пропалу регионалну банку, што је појачало забринутост да ће и другим банкама можда бити потребна државна помоћ у тренутку када се добар део Европе рве са великим буџетским дефицитима.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер