субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > За спас Португалије 80 милијарди евра из касе ЕУ и ММФ
Хроника

За спас Португалије 80 милијарди евра из касе ЕУ и ММФ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Банкрот Португалије биће спречен пакетом финансијске помоћи из касе Европске уније (ЕУ) и Међународног монетарног фонда (ММФ) од 80 милијарди евра (око 114 милијарди долара), најавио је на крају састанка министара финансија еврозоне у Мађарској комесар ЕУ за финансије Оли Рен.

Комесар Рен је у петак увече прецизирао да би комплетан програм финансијске помоћи Португалији требало да буде готов до средине маја, како би влада у Лисабону могла да изађе на крај са дужничким обавезама које доспевају у јуну.

извршни директор ММФ Доминик Строс Кан је, такође у петак рекао да је та међународна финансијска организација већ примила захтев Португалије за одобравање спасоносног кредита и да ће одлука о томе бити донета у веома кратком року.

Португалија је, како наглашава немачка медијске Радија Дојче веле, трећа чланица ЕУ и еврозоне која је у протеклих 15 месеци била принуђена да тешку финансијску ситуацију решава уз обилну помоћ ЕУ и ММФ.

Лани су помоћ ЕУ и ММФ за превладавање драматичне финансијске кризе затражиле и добиле још два чланице ЕУ и еврозоне - Грчка, око 110 милијарди евра и Ирска, 90 милијарди евра.

Званичници у Лисабону су, иначе, дуго одбијали да признају дубину финансијске кризе и стално понављали да све тешкоће могу да преброде без спољне помоћи.

Премијер Поргугалије у оставци Жозе Сократеш је, међутим, средином ове седмице јавно признао немоћ његове владе да се избори са нараслим проблемима због све већих дугова.

„Португалске банке и компаније увиделе су да је њихов рејтинг тако низак какав никада није био. То је натерало Португалију да затражи финансијску помоћ за банке и за целокупну привреду”, рекао је социјалистички премијер Сократеш.

Португалији је понестало новца и пошто парламент прошлог месеца није прихватио владин програм штедње, агенције за процену бонитета знатно су снизиле рејтинг тој земљи, истакао је дописник Дојче веле из Брисела.

„Ситуација је драматична за нашу земљу. После свих алтернатива које сам размотрио и након свих разговора које сам водио, уверен сам да би се ситуација само додатно погоршала”, упозорио је Сократеш.

Узрок финансијских проблема Португалије је, како наводе економисти, низак привредни раст у претходној деценији, у просеку 0,7 одсто годишње.

У истом периоду Лисабон је нагомилао огромне дугове како би финансирао западноевропски стандард, оценила је америчка новинска агенција Асошијетед прес.

На крају је Поргугалија изгубила поверење кредитора, а инвеститори су тражили огромне камате на зајмове земљи коју су сматрали ризичном.

Тиме је пут да се стане „у ред” за помоћ ЕУ и ММФ био дефинитивно отворен, закључују аналитичари на које се позивају светске новинске агенције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер