четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Зауставити нова признања независности Косова
Хроника

Вук Јеремић: Зауставити нова признања независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јул 2010.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је пред посланицима да ће главна дипломатска активност Србије до одржавања Генералне скупштине УН бити да, "колико је то могуће", заустави нова признања независности Косова.

Јеремић је упозорио да је, после саветодавног мишљења Међународног суда правде, Србија у тешкој међународној позицији, јер се 55 земаља налази близу признавања независности Косова.

"Задатак државних органа ће бити и да Србија оствари већину у Генералној скупштини УН и омогући усвајање резолуције, после које ће бити јасно да Међународни суд правде Албанцима није дао право за отцепљење од Србије", истакао је Јеремић.

Према мишљењу Јеремића, ово је, без сумње, тежак тренутак за Србију и потребно је да се сачува и сталоженост, али и одлучност.

"Данас су очи света упрте у Србију, у ову скупштинску расправу. Данас свет гледа која је реакција Србије и којим путем Србија одлучује да крене", рекао је Јеремић.

Због тога је, нагласио је Јеремић, од пресудне важности да се постигне јединство и у парламенту дође до закључка са заједничким ставом.

"Што будемо јединственији, послаћемо снажнију поруку свету да идемо даље", оценио је Јеремић.

Он је указао да се Србија налази пред одлуком да ли у даљој борби за Косово наставити са политиком стриктног поштовања суверенитета и територијалног интегритета, коришћењем свих правних, политичких и дипломатских средстава.

Како је истакао, Влада предлаже да се усвоји декларација која би потврдила ту политику, како би се преговорима дошло до мирног, трајног и одрживог решења, у складу са Уставом Србије, које ће омогућити "историјско помирење српског и албанског народа и мир и стабилност у региону".

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер