петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић за телевизију „Вијести“: Вучића фасцинира што Мило Ђукановић 30 година опстаје на власти; Ствар је дошла до краја, сада се од њега очекује потпис који би директно омогућио „Косову“ столицу у УН
Хроника

Вук Јеремић за телевизију „Вијести“: Вучића фасцинира што Мило Ђукановић 30 година опстаје на власти; Ствар је дошла до краја, сада се од њега очекује потпис који би директно омогућио „Косову“ столицу у УН

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јул 2018.

Лидер српске опозиционе Народне странке и бивши предсједник генералне Скупстине Уједињених Нација Вук Јеремић сматра да односи Црне Горе и Србије назадују, упркос покушајима владајућих структура у обје земље да их прикажу никад бољим.

Јеремић је у интервјуу Телевизији Вијести казао да види много сличности у начину владања предсједника двије земље, Мила Ђукановића и Александра Вучића, а заједничко им је, сматра, то што владају на начин који није у складу са европским вриједностима.

Не мисли да ће Црна Гора и Србија бити дио ЕУ 2025.године, иако сматра да је на Балкану тренутно јачи утицај Запада него Русије.

Како видите посљедњу полемику званичне Подгорице и Београда поводом слања црногорских војника у мисију КФОР на Косову, као и саму Вучићеву политику у вези Косова?

Ово је сада само једна врло површна манифестација тога размимоилажења. Сада је ствар дошла до краја, сада се од њега очекује потпис који би директно омогућио Косову столицу у УН. Уколико му се дозволи да тако несто уради, вјерујем да то није посљедњи битан национални интерес са којим ће он бити спреман да тргује да би заузврат добио продужетак попустљивог односа од стране Запада према растућој диктатури, које смо свједоци у Србији.

Каква је по Вама позиција Србије, када су у питању НАТО интеграције, будући да су у окружењу готово све чланице Алијансе?

Србија треба да задрзи своју позицију војне неутралности и то је мишљење већине грађана. У Црној Гори се и одлука о признавању Косова, а и одлука о ступању у НАТО, по мојим информацијама, направила противно већинској вољи грађана и када направите такав преседан, не један, него два, поставља се питање да ли ће и у будућности бити направљен неки корак који међународна заједница од вас оцекује – рецимо да примите 50 хиљада избјеглица са Блиског Истока као дио квоте која треба да буде лоцирана на Западном Балкану. На сличан начин можемо да посматрамо ствари и у Србији - уколико Вучић стави потпис на косовску независност, следеће што ће од њега тразити је да уради нешто слично везано за БИХ, а послије тога нема препрека ни чланству у НАТО,

Били сте у дипломатији, у УН-у, како са тим искуством видите утицај Русије на Балкану, у којој мјери га има?

Овдје на Балкану традиционално велике силе спроводе своје интересе и присутне су – Русија, Турска Запад. У овом конкретном тренутку, мислим да је утицај Запада далеко већи, него било које друге традиционалне геополитичке силе, али то нужно не значи да ће тако бити и у будућности, али не видим да ће се у блиској будућности то битно промијенити.

Када су у питању европске интеграције, на основу посљедњих стратегија, мислите ли да ће Црна Гора и Србија заједно у Унију, или це Црна Гора прије и када?

Мислим да нема скоро никакве шансе да ни Србија, ни Црна Гора до 2025. дођу у ситуацију да приступе пуноправном цланству у ЕУ. На нама је да покушамо да се изборима за те стандарде, да достигнемо те критеријуме, али власт коју имамо у Србији, по мом мишљењу и власт у ЦГ, није неко ко истински жели да изгради европско друштво. Демократија и уопште смјењивост власти је једна од битнијих тековина модерне европске демократије. Док се заиста не успостави демократија не вјерујем да можемо постати члан, чак и кад Европа једном поново отвори врата, а та врата су тренутно затворена и биће затворена и биће затворена један дужи низ година

 Да се вратимо на односе Црне Горе и Србије, када погледате шефове држава, Ђукановића и Вучића, начин на који владају, видите ли неке сличности?

Мислим да их има много, да ће их бити све више, с обзиром на то да је Мило Ђукановић један свеобухватан узор Александра Вучића за начин на који би он желио да успостави власт у Србији. Вучића фасцинира много шта везано за Ђукановића, наравно прије свега чињеница да на власти опстаје 30 година. Ја се бојим да ситуација када је ријеч о суштинским односима Србије и Црне Горе назадује. Вјерујем, нажалост, да ако причамо у данашњем времену о два ока у глави једне замисли да се овим простором влада на начин који није у складу са европским вриједностима и европском демократијом, та два ока су Александар Вучић и Мило Ђукановић.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер