| Хроника | |||
Вук Јеремић: Влада ће пасти ако не буде остварила изборна обећања |
|
|
|
| уторак, 17. фебруар 2009. | |
|
Оксфорд -- Министар Вук Јеремић изјавио је да ће демократска влада у Београду пасти ако не буде остварила обећања која је грађанима дала у време прошлих избора. Министар иностраних послова Србије рекао је за привредни дневник "Ханделсблат" да од Европске уније очекује да ће још у овој години Србији дати статус кандидата, при чему, како је навео, "Србија озбиљно на томе ради". "Пре свега, питање укидања виза мора да буде брзо решено, да би се наши грађани осећали добродошлима у Европи. Ми смо пред одржавање избора, који су били нужни после отцепљења Косова, обећали бољи живот и европске интеграције. Ако то не остваримо, пашће демократска влада у Београду", навео је Јеремић. Од нове америчке администрације председника Барака Обаме Србија, како је рекао Јеремић, очекује “да не покушава ништа да јој намеће што она не може да прихвати". "На Балкану научите да не развијате превелика очекивања. Ми смо имали лоша искуства са демократом Клинтоном, који је пустио да амерички и авиони НАТО бомбардују Београд, и са републиканцем Бушем, који нам је одузео Косово. Тако гледано, може само да буде боље", рекао је министар иностраних послова Србије. На питање да ли се Србија помирила са независношћу Косова, одговорио је да то није случај и да "Косово ни према Уставу, нити политички и морално, није самостална држава". "Али, ми смо први на Балкану који након оцепљења Косова своја права желе да остваре мирним средствима, пред Међународним судом. Сви други на Балкану узимају оружје у руке", навео је Јеремић. Подсетио је да је Србија због независности Косова "могла да прекине снабдевање струјом или да обустави трговину". "Али ми то нисмо урадили, јер то није европско решење. Ми показујемо да смо Европљани који цивилизовано решавају проблеме", рекао је шеф дипломатије Србије. Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић рекао је да је Србија незаобилазан чинилац убрзавања европских интеграција западног Балкана. На предавању на Универзитету Оксфорд, Вук Јеремић је казао да ће будућност западног Балкана, који је суштински важан за консолидацију европске безбедности, зависити од одлуке ЕУ да ли ће брзо примити Србију у чланство. Наводећи да је недавна енергетска криза показала да Европа има стратешки интерес за стабилност Украјине, као и да би Турска лако могла да постане важан играч ЕУ на Блиском истоку, Јеремић је казао да не жели Србију да ставља у исту категорију важности са тим двема земљама. Међутим, он је, позивајући се на речи министра спољних послова Шведске Карла Билта, поручио да је Србија кључна за будућност целог региона. Подсећајући да су грађани Србије на свим изборима после октобра 2000. године демонстрирали посвећеност уласку у ЕУ, Јеремић је истакао да је Влада Србије јасно одредила пуноправно чланство у Унији као свој централни приорит. Током предавања, министар Јеремић се осврнуо и на Косово, поручивши да Србија никада неће признати независност Покрајине. (Б92) |