Хроника

Вук Јеремић: УН остају незаменљив чинилац у покрајини

Штампа
петак, 12. новембар 2010.

ЊУЈОРК – Шеф српске дипломатије Вук Јеремић изјавио је у Њујорку да Србија жели да што пре почне дијалог Београда и Приштине и да би пажња на почетку требало да буде усмерена на мање проблематична питања.

Министар Јеремић је на седници Савета безбедности Уједињених нација, где је представљен тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Ки-муна о стању на Косову и Метохији, рекао да Европска унија (ЕУ) може да има веома важну улогу у тим разговорима и да би након успеха у решавању садашњих питања, две стране могле да се окрену „следећим озбиљнијим темама”.

„За нас овај дијалог значи преговарање и спремност да будемо отворени за компромис. Потребно је превазићи предрасуде и укротити страсти”, навео је шеф дипломатије.

„Фер и балансиран процес би могао да буде катализатор за оне који хоће да граде мостове и почну помирење. Такав процес може да ојача стабилност европске будућности за Западни Балкан”, истакао је Јеремић.

Јеремић је поновио став да Србија неће признати једнострано проглашену независност Космета, „ни експлицитно ни имплицитно”.

„Наша позиција остаје непромењена, и она је садржана у Уставу, ми нећемо признати једнострано проглашену независност Косова, ни експлицитно ни имплицитно. Велика већина чланица УН није признала ту једнострано проглашену независност и ја им у име Србије још једном искрено захваљујем на подршци и солидарности”, додао је српски шеф дипломатије.

Јеремић је оценио да УН остаје „незамењиви играч у покрајини”.

„Верујемо да је кључно за све стране на терену, заједно са СБ УН, да потврде подршку УНМИК као јаког стуба мира и стабилности”, истакао је Јеремић.

Он је додао да статусно неутрални УН, као и КФОР и Еулекс, остају једино прихватљив оквир у коме сви ми можемо заједно да радимо на побољшању живота обичних људи на Косову, без обзира на етничку припадност.

Министар је изразио дубоку забринутост што се албанске власти у покрајини активно противе таквој улози УН, што потврђује и последњи Банов извештај.

„Тако нешто је за жаљење, и ако се таква политика настави могла би да резултира повећаном изолацијом Косова”, рекао је Јеремић.

„Надамо се да ће Приштина прихватити конструктиван прилаз који нуди УНМИК, а подржава га СБ УН”.

Јеремић указао да се у извештају наводи да нема промена у малом броју повратника и да се у последња три месеца само 233 Срба вратило на Косово. Шеф српске дипломатије је подсетио да је од јуна 1999. године више од 205 хиљада Срба протерано са Косова.

Јеремић је подсетио и на речи патријарха Иринеја, током устоличења у Пећи, када је позвао на измирење.

„Сенку на његове речи су бацили они који су каменовали аутобусе верника који су се враћали са устоличења и плаката на којима је патријарх представљен као ратни злочинац”, указао је српски министар.

Јеремић је истакао и да власти у Приштини покушавају да распореде Косовску полицијску службу на север Косова без договора са Еулексом, што је већина која тамо живи схватила као провокацију и подстицање на насиље.

Јеремић је подсетио и да су крајем септембра наоружани тимови Албанаца срушили мрежу српског Телекома у јужном Косову, што је 100 хиљада Срба у том делу Косова оставило одсечене од света.

Говорећи о изборима на Косову, министар спољних послова Србије је рекао да ти избори неће бити одржани у складу са резолуцијом 1244 и да их неће пратити ОЕБС нити ће их УН потврдити.

„Под таквим околностима, јасно је да Влада Србије није могла да позове било кога од наших грађана да учествују у њима”, закључио је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]