петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Уморна Европа, уморан и Балкан
Хроника

Вук Јеремић: Уморна Европа, уморан и Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. новембар 2010.

Српски министар иностраних послова Вук Јеремић разговарао је са својим британским колегом Вилијемом Хејгом.

Јеремић је после састанка у Лондону изјавио да је са домаћином разговарао о 2011. као кључној години за европске интеграције западног Балкана. Истакао је да ће Велика Британија наставити снажно да се залаже за европску будућност Србије и региона.

Јеремић је заједно са бугарским шефом дипломатије Николајем Младеновим, говорио и на угледној London school of economics-LSE.

"Будућност Србије и западног Балкана у Европској унији је стратешки и главни приоритет владе у Београду. Но у Европској унији има доста оних који позивају на успоравање па чак и заустављање процеса проширења. Замор проширењем могао би у земљама који би да се нађу у Унији да доведе до замора прикључењем, а 2010. би могла да буде година у којој је достигнут врхунац евроентузијазма", рекао је Јеремић.

Изазове на Балкану, према Јеремићевим речима, представљају борба против међународног организованог криминала, помирење пре свега у троуглу Србија-Босна-Хрватска, док је трећи изазов БиХ чији, каже српски министар, територијални суверенитет и интегритет Србија подржава.

Ту је и Косово чију независност, поновио је Вук Јеремић, Србија никада неће признати ни непосредно ни посредно:

"Свет је акламацијом подржао чињеницу да је дијалог једини пут до мира на Косову. С нестрпљењем очекујемо што бржи почетак тог дијалога који би започео разматрањем најмање спорних питања. Потом би се постепено прихватали деликатнијих тема. Србија ће конструктивно приступити постизању мира између Срба и Албанаца и досезања компромиса".

Према речима Вука Јеремића, покушаји да се, како се изразио, једностраним мењањем реалности на терену поткопа дијалог или да се у најгорем случају лати оружја, не смеју бити толерисани.

Јеремић је изразио жељу да 2011. година буде година у којој ће Хрватска окончати преговоре о чланству, као и година у којој ће их Србија започети. Српски министар иностраних послова подржао је улазак Турске у ЕУ.

Бугарски шеф дипломатије Никола Младенов је изразио жељу да све земље Балкана буду чланице ЕУ до 2020.

"Ако сви ваши суседи нису чланови истог клуба, не следе иста правила и не припадају истом економском подручју, колико можете да преживите ако останете ван свега тога", запитао се министар Младенов.

Балкан, додао је Младенов, треба да се нађе у Европској унији из два једноставна разлога.

"Један би, ако погледамо ширу слику, чинио битан историјски, па и идеолошки разлог. Када су Француска и Немачка формирале еврпску заједницу за угаљ и челик, идеја водиља им је била да рат у Европи учине немогућим. А постоји ли тренутно неки део Европе у којем је најважнији и најтежи задатак учинити рат немогућим, заувек или бар док постоји Европска унија, управо Балкан? Други разлог за улазак Балкана у Европску унију је политички много опипљивији. И у најцрњим данима наше не тако давне историје, у земљама Балкана су постојали људи који су желели реформе у својим државама. Они су временом постали актуелна већина на Балкану. Али, ако не потврдимо искреност намере да сви на Балкану имају изгледе за чланство у Европској унији, та реформски настројена већина брзо би могла да се приклони мањини која би једног дана могла да прерасте у већину фасцинирану историјом, национализмом и мржњом. А то више никада не бисмо смели да видимо у нашем делу света", рекао је бугарски министар.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер