четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић у Мадриду открио спомен плочу шпанским борцима
Хроника

Вук Јеремић у Мадриду открио спомен плочу шпанским борцима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. фебруар 2010.

МАДРИД – Министар спољних послова Вук Јеремић је, на мадридском гробљу Фуенкарал, открио спомен плочу српским и југословенским борцима погинулим у шпанском грађанском рату, истакавши да она одражава „потребу и бригу за очување историјске истине о овом раздобљу шпанске, али и наше заједничке историје”.

„Спомен плоча коју данас откривамо у знак сећања на српске и југословенске Интер-бригадисте израз је нашег најдубљег поштовања према њиховим идеалима и сновима о слободи и праведнијем свету”, рекао је Јеремић.

Он је казао да је идеја одбране шпанске републике - „као симбола слободе, прогреса и демократије, наспрам авети фашизма који се ширио из срца Европе - била је инспирација милионима људи широм света”, наводи се у саопштењу у Министарства спољних послова.

На зиду, на коме је откривања спомен плоча, „исписан је део историје Шпаније и света у једном турбулентном времену које је током 30-их и 40-тих година прошлог века тако снажно и трагично обележило животе људи и читавих народа”, навео је српски министар.

Јеремић је подсетио да је у редовима Интернационалних бригада било 1.750 наших тадашњих грађана, од којих је сваки други погинуо, а по завршетку мисије Интернационалних бригада многи су остали у Француској и после напада нацистичке Немачке, као чланови француског Покрета отпора.

Иако нема више преживелих шпанских бораца у Србији, Јеремић је истакао да је „сачувано сећање и идеали тог времена - тежње за слободом, правдом, демократијом и отпор диктатурама, фашизму и агресији - вредности које су уткане и у темеље данашње Србије”.

„Над рушевинама дотадашњег света и на доприносу свих оних који су се борили за слободу и бољу сутрашњицу - почели су да се граде темељи једне другачије, демократске, просперитетне уједињене Европе. У такву Европску унију ушла је 1986. и Краљевина Шпанија, а истим путем сада напредује Србија, као и читав балкански регион”, рекао је српски шеф дипломатије.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер