субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Стота годишњица Балканских ратова прилика за сарадњу земаља у региону
Хроника

Вук Јеремић: Стота годишњица Балканских ратова прилика за сарадњу земаља у региону

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. јануар 2012.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић рекао је да ће данас на састанку Процеса сарадње у југоисточној Европи предложити да земље региона ове године заједнички обележе 100. годишњицу Балканских ратова под слоганом "Од балканског рата до балканског мира", јер би то била још једна прилика за њихово приближавање.

У Београду се данас одржава неформални састанка шефова дипломатија држава чланицаове регионалне иницијативе.

Како је Јеремић рекао новинарима пред данашњи састанак, та годишњица, кроз заједничко ангажовање земаља региона, "може да буде још једна прилика за приближавање, заједништво, за гледање у заједничку будућност, без обзира на то што је регион, али и цео континент, суочен са објективно великим проблемима".

"Данас се срећемо у Београду у тренутку који је изузетно тежак у економском смислу за цео свет и Европу. Тај економски тренутак са собом носи политичке последице, а једна од њих је смањење ентузијазма за проширење, или бар убрзано проширење ЕУ на Балкан", констатовао је српски министар.

У таквим околностима регионална сарадња игра још већу улогу и има већи значај него што је то био случај у прошлости, додао је он.

"У времену које је пред нама бићемо све више окренути једни другима и постојаће све већа протреба за блиским ангажовањем у оквиру суседства", закључио је Јеремић.

Истичући да је данашњи скуп изузетно важан, Јеремић је подсетио да је Србија прошле године председавала практично свим регионалним организацијама које су актуелне на овом подручју Европе.

У овој години, Србија је преузела и председавање Организацијом црноморске иницијативе, а у овој години ће бити донета и формално одлука о председавања ОЕБС-ом за 2015, додао је шеф српске дипломатије.

"Изузетно смо ангажовани у регионалној сарадњи. Протекла година, година председавања Србије је протекла без једног једног проблема у функционисању тих организација, иако је постојала сумња да због отворених птања које Србија има у оквиру региона западног Балкана то председавање може бити доведено у питање", навео је Јеремић.

Према његовим речима, Србија је показала да је у стању да води регионалне организације и то "више њих у исто време".

Он је најавио да ће током ове године у Београду бити одржан и Самит ПСЈЕ.

На састанку ПСЈЕ, који ће Јеремић отворити данас после подне, учествоваће, између осталих, и министарка спољних послова Хрватске Весна Пусић, министар спољних послова Црне Горе Милан Роћен, шеф грчке дипломатије Ставрос Димас, македонски министар Никола Попоски, шеф турске дипломатије Ахмет Давутоглу.

Како је најавило Министарство спољних послова Србије, међу учесницима су и извршни директор службе ЕУ за спољне послове Мирослав Лајчак и генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Хидо Бишчевић.

На маргинама састанка, министар Јеремић ће имати више билатералних сусрета.

ПСЈЕ покренут је 1996. године са циљем да се Југоисточна Европа трансформише у регион стабилности, безбедности и сарадње у складу са европским интеграционим токовима, а кроз унапређење међусобног дијалога и сарадње на свим нивоима и у свим областима од заједничког интереса.

ПСЈЕ има 12 пуноправних цланица. То су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Македонија, Молдавија, Румунија, Србија, Словенија и Турска.

Србија, која председава Процесом до јуна ове године, у пуном капацитету се укључила у активности ПСЈЕ на самиту у Скопљу, октобра 2000. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер