среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: "Србија неће повући резолуцију"
Хроника

Вук Јеремић: "Србија неће повући резолуцију"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. септембар 2010.

Београд - Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић, гостујући у Утиску недеље на Б92, изјавио да Србија не планира да повуче резолуцију коју је поднела ГС УН.

Политички аналитичари Бошко Јакшић и Ђорђе Вукадиновић оцењују да би од евентуалног повлачења резолуције, Србија имала само штету.

"Резолуција није циљ, већ средство, а оно што Србија у Нујорку жели да постигне у УН јесте закључак поступка пред Међународним судом правде и отварање пута новим преговорима који ће довести до решења", каже Јеремић.

Он додаје да, уколико буде постигнут договор, може бити спроведен компромис у дело без повлачења резолуције.

"Воде се интензивни разговори са свим међународним чиниоцима и са онима који су признали Косово и са онима који нису", каже Јеремић.

Министар спољних послова је истакао да Србија 9. септембра на седници Генералне скупштине УН жели да постигне окончање процеса пред Међународним судом правде и да закључак буде такав да омогући наставак напора да се Србија одупре једностраном успостављању косовске државности.

"Други циљ је отварање пута новим преговорима који ће довести до компромисног решења за Косово. Треће, желимо да успоставимо регионални мир и стабилност отклањајући опасност од успостављања преседана, а то је да се једностраним актима могу стварати нове државе, и под четири, да не улазимо у сукоб и конфронтацију са земљама са којима сутра желимо да будемо партнери у ЕУ", рекао је Јеремић.

Он је поновио да је су спољнополитички приоритети Србије чланство у ЕУ и одбрана свим правним, политичким и дипломатским средствима територијалног интегритета и суверенитета и да су ти циљеви подједнако важни.

Спољнополитички аналитичар „Политике“ Бошко Јакшић сматра да не би требало сад одустати од резолуције.

"Уколико би одустали ми не би били никакав респектабилни партнер за било какве преговоре ни у ЕУ ни у свету. Послали бисмо поруку људима који нису признали Косово“, сматра Јакшић.

Ђорђе Вукадиновић, главни уредник часописа "Нова српска политичка мисао", сматра да повлачење резолуције није компромис већ капитулација.

"Косово се не чува, за њега се бори свуда, на разним местима, у разним аренама, а највише на жалост на терену где ствари на жалост не стоје сјано, али она чува минимум достојанства овој држави, па на крају крајева и дипломатији. У том случају ја бих рекао да повлачење није опција и да је оно равно не компромису, ту је најзанимљивији и морам рећи најбруталнији овако са комбинацијом британског хумора, а мало и империјалне ароганције британске, министар Хејг када је рекао - па компромис је да повучете резолуцију. Па то није компромис, то је капитулација", каже Вукадиновић.

У уторак се у Бриселу, поводом нацрта резолуције, састају висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и председник Србије Борис Тадић. Сусрет Ештон-Тадић један је у низу за који се верује да би могао да допринесе изналажењу компромисног решења о тексту резолуције о коме би Генерална скупштина УН требало да се изјасни на заседању заказаном за 9. септембар.

(B92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер