Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Srbija neće popustiti niti će se povući u svom zahtevu za zadovoljenjem pravde u slučaju trgovine organima
Hronika

Vuk Jeremić: Srbija neće popustiti niti će se povući u svom zahtevu za zadovoljenjem pravde u slučaju trgovine organima

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. jul 2011.

Parlamentarna skupština OEBS-a trebalo bi sutra, poslednjeg dana zasedanja u Beogradu, aklamacijom da usvoji 25 rezolucija, među kojima je i srpska o istrazi nelegalne trgovine ljudskim organima, a koje će biti sastavni deo završne beogradske deklaracije.

Stalna delegacija Skupštine Srbije u OEBS-u predala je rezoluciju kojom se traži nezavisna istraga o nelegalnoj trgovini ljudskim organima, koja je usvojena uz nemački amandman.

Iako se srpskom rezolucijom tražilo da se istraga vodi pod mandatom UN, parlamentarci OEBS-a prihvatili su amandman kojim će to biti rađeno u saradnji Euleksa i UNMIK-a.

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić danas je, na posebnom panelu Parlamentarne skupštine Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Beogradu, ocenio da je za istragu o nelegalnoj trgovini organima na Kosovu potreban mandat Saveta bezbednosti UN.

“Ukoliko se ove tvrdnje dokažu OVK će biti optužena za jednu potpuno novu kategoriju ratnih zločina, ili kako je definisano u vašem nacrtu rezolucije, za ekstreman zločin protiv čovečnosti”, podvukao je on obraćajući se poslanicima iz država članice OEBS.

Na posebnom panelu o nelegalnoj trgovini ljudskim organima on je naglasio da se radi "o stravičnoj praksi do sada nezabeleženoj u krvavim analima brutalnih ratova u Evropi".

“Ne sme biti nikakve sumnje u pogledu toga da se ove ozbiljne optužbe moraju detaljno istražiti… Za ovaj zadatak neophodan je mandat Saveta bezbednosti UN, iz najmanje dva nepobitna razloga, ukazao je ministar. U prilog toj tvrdnji, mandat SB UN je neophodan, kako bi se sprečilo da počinioci ostanu nekažnjeni.

"Jedino istraga sprovedena pod okriljem Saveta bezbednosti UN može da obezbedi punu saradnju svih zemalja članice UN. U suprotnom, neki od učesnika u ovom ratnom zločinu mogli bi ostati van domašaja pravde. Bilo bi dovoljno da napuste Kosovo i da odu u jednu od više od 180 zemalja sveta koje sa Euleksom nemaju sporazum o ekstradiciji”, podvukao je on.

Prema njegovim rečima, da ne bude nikakve zabune, Euleks ima realna ograničenja u pogledu jurisdikcije. Ministar zato smatra da se taj ozbiljan problem može rešiti jedino kroz mehanizam Saveta bezbednosti i obavezujuću snagu Sedmog poglavlja Povelje UN.

“Činjenica da je u svim prethodnim slučajevima ozbiljnih ratnih zločina na Balkanu – bez obzira kojoj strani su počinioci pripadali, i bez obzira na njihove političke uloge – Savet bezbednosti je davao izričit mandat za istragu. Nažalost i dalje smo svedoci žestokog otpora takvoj odluci. Mislim da je konačno došlo vreme da se otvoreno zapitamo 'zašto'”, naglasio je on.

"Šta može biti razlog da se za osimnjičene za trgovinu ljudskim organima pravi izuzetak? Da li bi oni trebalo da uživaju posebne privilegije, imunitete ili zaštitu, ili bi i za njih trebalo da važe isti standardi kao i za ostale ratne zločince na Balkanu?”, upitao je Jeremić.

Ministar je takođe izrazio čuđenje, zbog toga što se nailazi na žestok otpor nekih članova naše Organizacije da se u ovu istragu uključi Savet bezbednosti UN. 

"Iskreno, nemam odgovor na to pitanje. Ali u jedno sam siguran i želeo bih da s tim u vezi budem u potpunosti jasan. Srbija neće popustiti niti će se povući u svom zahtevu za zadovoljenjem pravde”, rekao je šef srpske diplomatije.

Prema njegovoj proceni, suština je u činjenici da, ukoliko se ne uključi Savet bezbednosti, postoji velika šansa da počinioci tih neverovatnih surovih zločina ostanu nekažnjeni.

"To nikako ne smemo dopustiti. Mislim da niko, bez obzira na svoju nacionalnu pripadnost ili politička uverenja u pogledu Kosova, ne sme ovako nešto da prihvati. Odbacivanje ujednačenog pristupa ratnih zločina ne bi predstavljao samo moralni neuspeh najvišeg reda. To bi bilo i odstupanje od političke privrženosti unapređenju mira i stabilnosti u prostoru OEBS-a", poručio je Jeremić.

U najgorem slučaju, smatra ministar, to bi obezvredelo napore koji su do sada uloženi kako bi se proces regionalnog pomirenja priveo uspešnom kraju.

On je ipak izrazio uverenje da će, uprkos trenutnim teškoćama, na kraju pravda pobediti, i da se istina mora otkriti. 

“Takođe, verujem da oni koji su krivi moraju biti kažnjeni, što će biti značajan doprinos uspostavljanju trajnog mira između Srba i Albanaca na Balkanu”, rekao je Jeremić.

Šef albanske delegacije na Parlamentarnoj skupštini OEBS-a Aldo Bumci rekao je da nema alternative istrazi navoda o trgovini ljudskim organima na Kosovu ali da je veliko pitanje da li u izveštaju Dika Martija postoje suštinski dokazi.

U diskusiji nakon obraćanja ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića, Bumci je rekao da prilikom posete istražitelja "žutoj kući" na severu Albanije nisu pronađeni nikakvi dokazi da je bilo trgovine organima.

Predstavnik Albanije je podsetio da je visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton rekla da Unija ozbiljno shvata navode specijalnog izvestioca Dika Martija ali da je potrebno da se iznese još dokaza.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić najavio je da će krajem godine Tužilaštvo za ratne zločine obelodaniti rezultate istrage o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji.

"Napravili smo veliki korak napred u ovoj istrazi i bićemo spremni da, uz dogovor sa nadležnim organima u Srbiji, izložimo te rezultate", rekao je Vekarić.

Vekarić je kazao da je srpsko tužilaštvo spremno na saradnju sa Euleksom, UNMIK-om i kolegama iz Albanije, kojima je saradnja već nuđena 2005. godine.

Tužilaštvo je spremno da pokaže najmanje dve lokacije gde se prema sumnjama nalaze posmrtni ostaci žrtava i isto to traže i od drugih učesnika u istrazi, rekao je Vekarić.

"Tražimo da se istraže dve lokacije, kao što smo mi učinili u slučaju Raške. Tada smo dobili mnoge kritike, što ničega tamo nije bilo", podsetio je on.

(Tanjug-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner