уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Србија неће попустити нити ће се повући у свом захтеву за задовољењем правде у случају трговине органима
Хроника

Вук Јеремић: Србија неће попустити нити ће се повући у свом захтеву за задовољењем правде у случају трговине органима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. јул 2011.

Парламентарна скупштина ОЕБС-а требало би сутра, последњег дана заседања у Београду, акламацијом да усвоји 25 резолуција, међу којима је и српска о истрази нелегалне трговине људским органима, а које ће бити саставни део завршне београдске декларације.

Стална делегација Скупштине Србије у ОЕБС-у предала је резолуцију којом се тражи независна истрага о нелегалној трговини људским органима, која је усвојена уз немачки амандман.

Иако се српском резолуцијом тражило да се истрага води под мандатом УН, парламентарци ОЕБС-а прихватили су амандман којим ће то бити рађено у сарадњи Еулекса и УНМИК-а.

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић данас је, на посебном панелу Парламентарне скупштине Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Београду, оценио да је за истрагу о нелегалној трговини органима на Косову потребан мандат Савета безбедности УН.

“Уколико се ове тврдње докажу ОВК ће бити оптужена за једну потпуно нову категорију ратних злочина, или како је дефинисано у вашем нацрту резолуције, за екстреман злочин против човечности”, подвукао је он обраћајући се посланицима из држава чланице ОЕБС.

На посебном панелу о нелегалној трговини људским органима он је нагласио да се ради "о стравичној пракси до сада незабележеној у крвавим аналима бруталних ратова у Европи".

“Не сме бити никакве сумње у погледу тога да се ове озбиљне оптужбе морају детаљно истражити… За овај задатак неопходан је мандат Савета безбедности УН, из најмање два непобитна разлога, указао је министар. У прилог тој тврдњи, мандат СБ УН је неопходан, како би се спречило да починиоци остану некажњени.

"Једино истрага спроведена под окриљем Савета безбедности УН може да обезбеди пуну сарадњу свих земаља чланице УН. У супротном, неки од учесника у овом ратном злочину могли би остати ван домашаја правде. Било би довољно да напусте Косово и да оду у једну од више од 180 земаља света које са Еулексом немају споразум о екстрадицији”, подвукао је он.

Према његовим речима, да не буде никакве забуне, Еулекс има реална ограничења у погледу јурисдикције. Министар зато сматра да се тај озбиљан проблем може решити једино кроз механизам Савета безбедности и обавезујућу снагу Седмог поглавља Повеље УН.

“Чињеница да је у свим претходним случајевима озбиљних ратних злочина на Балкану – без обзира којој страни су починиоци припадали, и без обзира на њихове политичке улоге – Савет безбедности је давао изричит мандат за истрагу. Нажалост и даље смо сведоци жестоког отпора таквој одлуци. Мислим да је коначно дошло време да се отворено запитамо 'зашто'”, нагласио је он.

"Шта може бити разлог да се за осимњичене за трговину људским органима прави изузетак? Да ли би они требало да уживају посебне привилегије, имунитете или заштиту, или би и за њих требало да важе исти стандарди као и за остале ратне злочинце на Балкану?”, упитао је Јеремић.

Министар је такође изразио чуђење, због тога што се наилази на жесток отпор неких чланова наше Организације да се у ову истрагу укључи Савет безбедности УН. 

"Искрено, немам одговор на то питање. Али у једно сам сигуран и желео бих да с тим у вези будем у потпуности јасан. Србија неће попустити нити ће се повући у свом захтеву за задовољењем правде”, рекао је шеф српске дипломатије.

Према његовој процени, суштина је у чињеници да, уколико се не укључи Савет безбедности, постоји велика шанса да починиоци тих невероватних сурових злочина остану некажњени.

"То никако не смемо допустити. Мислим да нико, без обзира на своју националну припадност или политичка уверења у погледу Косова, не сме овако нешто да прихвати. Одбацивање уједначеног приступа ратних злочина не би представљао само морални неуспех највишег реда. То би било и одступање од политичке привржености унапређењу мира и стабилности у простору ОЕБС-а", поручио је Јеремић.

У најгорем случају, сматра министар, то би обезвредело напоре који су до сада уложени како би се процес регионалног помирења привео успешном крају.

Он је ипак изразио уверење да ће, упркос тренутним тешкоћама, на крају правда победити, и да се истина мора открити. 

“Такође, верујем да они који су криви морају бити кажњени, што ће бити значајан допринос успостављању трајног мира између Срба и Албанаца на Балкану”, рекао је Јеремић.

Шеф албанске делегације на Парламентарној скупштини ОЕБС-а Алдо Бумци рекао је да нема алтернативе истрази навода о трговини људским органима на Косову али да је велико питање да ли у извештају Дика Мартија постоје суштински докази.

У дискусији након обраћања министра спољних послова Србије Вука Јеремића, Бумци је рекао да приликом посете истражитеља "жутој кући" на северу Албаније нису пронађени никакви докази да је било трговине органима.

Представник Албаније је подсетио да је висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон рекла да Унија озбиљно схвата наводе специјалног известиоца Дика Мартија али да је потребно да се изнесе још доказа.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић најавио је да ће крајем године Тужилаштво за ратне злочине обелоданити резултате истраге о илегалној трговини људским органима на Косову и Метохији.

"Направили смо велики корак напред у овој истрази и бићемо спремни да, уз договор са надлежним органима у Србији, изложимо те резултате", рекао је Векарић.

Векарић је казао да је српско тужилаштво спремно на сарадњу са Еулексом, УНМИК-ом и колегама из Албаније, којима је сарадња већ нуђена 2005. године.

Тужилаштво је спремно да покаже најмање две локације где се према сумњама налазе посмртни остаци жртава и исто то траже и од других учесника у истрази, рекао је Векарић.

"Тражимо да се истраже две локације, као што смо ми учинили у случају Рашке. Тада смо добили многе критике, што ничега тамо није било", подсетио је он.

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер