четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Србија је економски најстабилнија држава која тежи чланству у ЕУ
Хроника

Вук Јеремић: Србија је економски најстабилнија држава која тежи чланству у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. јун 2010.

БРАТИСЛАВА – Министар спољних послова Србије Вук Јеремић истакао једанас у Братислави да је Србија, упркос грчкој кризи која се осетила и на западном Балкану, економски најстабилнија држава међу онима које теже ка чласнтву у ЕУ.

"То што се десило у Грчкој осетило се у целој Европи па и на Балкану. Српска влада је реаговала на време и постигла споразум са ММФ-ом који нам је омогућио да очувамо макроекономску стабилност. Србија је економски најстабилнија земља од свих кандидата и то нам даје извесну предност", казао је Јеремић гостујући на словачкој телевизији ТА3.

Јеремић је нагласио да је са састанка шефова дипломатија земаља западног Балкана и ЕУ јуче у Сарајеву отишла добра порука - да је регион Балкана спреман да настави евроинтеграцију, сарађује и превазиђе постојеће поделе и проблеме, док је од стране ЕУ поновљено обећање даљег проширења на регион.

"Ми настављамо процес евроинтеграције и верујем да ћемо имати у томе партнере и на европској страни", казао је Јеремић о новим политичким околностима после избијања грчке дужничке кризе које не погодују новом великом скором проширењу Уније.

Јеремић је данас током посете Братислави у разговору са председником Иваном Гашпаровичем и шефом словачке дипломатије Мирославом Лајчаком захвалио Словачкој на одлучној и принципијелној подршци Србији по питању Косова и одбијању Братиславе да, без обзира на притиске, призна једнострано проглашену независност Косова.

На конференцији за новинаре после сусрета са Лајчаком Јеремић је рекао да Словачка може да рачуна на солидарност Србије у свим питањима која је забрињавају.

У Словачкој врућу тему двојног држављанства за Мађаре у дијаспори он је упоредио са Косовом по томе што је мађарски закон донет без консултација и компромиса са Словачком.

"Србија је генерално против било какве врсте унилатерализма. Проблеме треба решавати на основу консултација", рекао је Јеремић на конференцији за новинаре са Лајчаком.

Гостујући у програму ТА3 Јеремић је објаснио да Србија заступа чврсто начело да било какав акт који се тиче других држава не може бити донет једнострано.

"Без консултација, без узајамног прихватања не могу се градити мир и стабилност. Као што смо против једнострано проглашене независности Косова, тако смо и против било ког другог једностраног акта који се тиче неког другог", рекао је Јеремић.

Он је нагласио да је конкретно по питању двојног држављанства за Мађаре у дијаспори, против кога протестује и оштре контра мере доноси Словачка, Србија у врло деликатној ситуацији.

"Србија има закон о двојном држављанству. Земље бивше Југославије које су се растале у рату питања имовине, веза, породица... решавају управо преко двојног држављанства", објаснио је Јеремић.

У разговору за словачку ТВ ТА3 Јеремић је одбио идеју да би Међународни суд правде у Хагу могао да одобри једнострано проглашену независност Косова.

"Ако би таква пресуда била донета, то би значило да више ниједна граница на свету није безбедна", рекао је шеф српске дипломатије и додао да Србија очекује да ће суд а затим и УН усвојити препоруку да се унилатералност одбације, а до решења долази само дијалогом и компромисом.

Јеремић је упозорио да би, уколико се неким случајем деси супротно, у најмање 20 случајева широм света постојала опасност да одмах буде проглашена сецесија.

"Ако би била прихваћена илегална сецесија, многе земље нашле би се у проблемима и претпостављам да би и ми, Србија и Словачка, морали да збијемо редове да се са тим суочимо. Не верерујем да би могло да дође до таквог сценарија", закључио је Јеремић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер