уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Савет УН да подржи истрагу о трговини органима на Косову
Хроника

Вук Јеремић: Савет УН да подржи истрагу о трговини органима на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. март 2011.

ЖЕНЕВА - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић данас је у Женеви позвао Савет Уједињених нација (УН) за људска права да подржи захтев Србије за спровођење свеобухватне међународне истраге о трговини људским органима на Косову.

"Морамо инсистирати на кредибилној и транспарентној кривичној истрази, како би се потврдила истинитост ових оптужби. Како би истрага била ефикасна и свеобухватна, она мора бити под међународним мандатом и одговорна пред међународном јавношћу", поручио је Јеремић.

Она мора обезбедити ефикасну заштиту сведока, како би се гарантовало њихово кредибилно сведочење, додао је Јеремић.

Он је подсетио на наводе из извештаја Савета Европе да се Дреничка група ОВК бавила прањем новца, трговином наркотицима, цигаретама и оружјем, али и трговином људским органима, које су продавали на црном тржишту.

Извештај експлицитно именује актуелног премијера Косова Хашима Тачија као вођу те групе, укључујући и Џавита Халитија и Шаипа Мују, напоменуо је Јеремић.

Он је упозорио да оптужбе о трговини људским органима "превазилазе не само нашу територију, већ и територије различитих држава чланица УН у Европи, Азији и Африци".

Према његовим речима, истражним процесом мора координирати један међународни ауторитет, који би се бавио и правосудним питањима и применом правде.

Такав ауторитет тренутно не постоји, због чега је Србија тражила успостављање ад хок механизма одговорног Савету безбедности УН, навео је Јеремић.

Верујемо да императив споровођења одговарајуће истраге не сме бити политизован, нити повезан са дипломатским неслагањем око Косова, рекао је Јеремић.

Србија је земља толеранције у којој скоро 30 етничких и верских заједница живе заједно, а не једна поред друге, истакао је Јеремић.

Он је оценио да је Србија земља интеграције, у којој идентитет и култура сваке заједнице нису само заштићени законима и правилима, већ су поштовани и у пракси.

Нажалост, истакао је Јеремић, Косово и Метохија је место на којем стандарди у поштовању људских права нису испоштовани.

Позивајући се на извештај организације Амнести интернешнал, Јеремић је навео да "Комесаријат Уједињених нација за избеглице и друге међународне организације не сматрају да на Косову постоје услови за одрживи повратак Срба".

У истом документу, додао је Јеремић, закључује се да је садашња ситуација на Косову нестабилна и несигурна.

Јеремић је истакао да је Србија учинила бројне конкретне кораке, како би допринела помирењу у региону Западног Балкана.

Он је нагласио да је председник Србије Борис Тадић напорно радио да би се побољшали билатерални односи са Хрватском, упркос различитим гледањима на догађаје у периоду од 1991. до 1995. године.

"Надамо се напретку по кључним питањима повратка изгнаних Срба, несталих особа, повратка имовине и права на пензије", рекао је Јеремић.

Напори председника Србије показани су и кроз његову иницијативу да се у Скупштини Србије прошлог марта усвоји Декларација о Сребреници, подсетио је Јеремић.

Он је најавио да ће Србија наставити да сарађује са Хашким трибуналом и остати на том курсу до њеног успешног завршетка.

Поносан сам што ћемо ускоро испунити свој циљ да у потпуности хармонизујемо наш национални законодавни оквир са постојећим конвенцијама о заштити људских права, посебно оних који су у надлежности Савета УН за људска права, закључио је Јеремић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер