петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Потребан нам је унутрашњи политички консензус
Хроника

Вук Јеремић: Потребан нам је унутрашњи политички консензус

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2011.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић рекао да би у 2011. години требало да престану унутрашњи политички сукоби о евроинтеграцијама. Потребно је мање емоција, а више прагматичности у дијалогу о евроинтеграцијама, навео Јеремић.

Унутрашњи политички сукоби о евроинтеграцијама требало би да престану у 2011. години, јер се и противници и поборници тог процеса могу сложити око чињенице да је примена европских стандарда корисна за српско друштво, рекао је министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

Јеремић је, на представљању новог броја часописа Изазови европских интеграција, рекао да су и подршка евроинтеграцијама и противљење придруживању Србије ЕУ два легитимна политичка становишта, али да су некритички евроентузијазам и категорички евроскептицизам два штетна екстрема.

"Не треба крити да је пут пред нама тежак. Нисмо на његовом почетку, али смо још увек далеко од краја, улазимо у време када себи не можемо да приуштимо унутрашње сукобе, када је реч о процесу евроинтеграција", каже Јеремић.

Успешност евроинтеграција у овој години зависи не толико од активности српске дипломатије, колико од унутрашњих реформских капацитета, рекао је министар. 

Српском друштву је, како је рекао, потребно мање емоција у унутрашњем политичком дијалогу о евроинтеграцијама, а више прагматичности и рационалног поимања вредности и значаја примене европских стандарда за развој српског друштва.

Политички консензус 

Шеф српске дипломатије је оценио да је могуће постићи унутрашњи политички консензус по питању значаја владавине права, одрживог економског развоја и ефикасније администрације, а то су значајни сегменти реформског процеса у поступку придруживања ЕУ.

"Дипломатија ће наставити да ствара добру слику о Србији и региону, а односи у региону су у овоме тренутку најбољи од почетка југословенске кризе, чему је и Србија дала велики допринос", навео је Јеремић.

Према његовим речима, главни спољнополитички циљ Србије у 2011. јесте стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ до краја године, а потом и брзо отпочињање преговора о чланству.

На представљању 12. броја Изазова европских интеграција, који је посвећен изградњи правне државе, говорио је члан уређивачког одбора часописа, саветник председника републике Триво Инђић, који је приметио да у држави и даље постоји "партијска конфузија" по питању евроинтеграције, чиме Србија сама себи ствара препреке на путу ка ЕУ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер