субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Оцена суда отвара могућност за компромис о статусу Косова
Хроника

Вук Јеремић: Оцена суда отвара могућност за компромис о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2009.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је у Атини да ће оцена Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова отворити могућност за постизање компромиса о будућем статусу Косова и упозорио да се "та шанса не сме пропустити".

У говору на 17. министарском састанку ОЕБС, Јеремић је оценио да је "Србија, определивши се за мирољубив и неконфронтирајући приступ једнострано проглашеној независности Косова, створила нови модел за решавање етничких сукоба у 21 веку".

"То је наш допринос регионалној и глобалној обнови поверења, што је од суштинског значаја за међународни систем који се суочава са све већим бројем савремених изазова", додао је.

Јеремић је навео да се Србија залаже за постизање компромиса о будућем статусу Косова који ће бити "прихватљив за све стране, који ће консолидовати мир и безбедност на Западном Балкану и имати кључну улогу у испуњењу централног стратешког приоритета Србије чланства у ЕУ".

Шеф српске дипломатије оценио је да ниво поверења на простору који обухватају земље чланице ОЕБС, "од Владивостока до Ванкувера, данас није увек тако висок, као што је некада био" и да се "оснивачки принципи и заједничке вредности ОЕБС не примењују увек" што ствара двоструке стандарде.

Јеремић је указао да су недавни догађаји на простору ОЕБС "јасно показали да је време да се започне искрени дијалог о начинима да се учврсти безбедност у Европи 21 века у складу са међународним правом и темељним принципом одлучивања консензусом".

Он је казао да "само заједничким напорима, обнављањем и поновним успостављањем поверења" земље ОЕБС могу "поново оживети дух Хелсинкија подвукавши да "све иницијативе које могу приближити остварење тог циља треба добро проучити у доброј вољи".

"У том контексту поздрављамо напоре председника Русије Дмитрија Медведева", додао је.

Јеремић је рекао и да "упркос узмацима" после пада Берлинског зида када су "неки делови простора ОЕБС запали у вртлог међуетничких сукоба, док су други постали нестабилна подручја" после Другог светског рата "Европа, у целини, није променила курс".

Додао је, међутим да се "постојећи оквир мора прилагодити промењеним околностима овог динамичног периода историје".

"Можемо успети једино ако заједно радимо на томе да створимо несаломиви мир за 21. век. То значи да треба пронаћи начине за решавање постојећих погрешака и легитимних бојазни на фер и свеоубухватан начин", рекао је.

У обраћању шефовима дипломатија земаља чланица ОЕБС у Атини Јеремић је позвао на изградњу нове безбедносне архитектуре у Европи.

"Ако желимо да створимо недељиву безбедносну архитектуру за добробит будућих генерација морамо почети да радимо одмах. Окренимо се зато стратешком задатку истинске консолидацију безбедности и сарадње у Европи", рекао је Јеремић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер