петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Очекујем огромне притиске на државе да признају Косово и Метохију
Хроника

Вук Јеремић: Очекујем огромне притиске на државе да признају Косово и Метохију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. јануар 2009.

Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да је Србија дефинисала национални интерес у спољној политици и има три кључна приоритета - одбрана уставног поретка дипломатским средствима, убрзавање процеса европских интеграција и успостављање што је могуће бољих односа у региону.

Јеремић је поручио да Србија има капацитет, енергију и снагу да буде лидер у убрзавању процеса интеграција читавог Западног Балкана који обележавају две изузетно неуралгичне тачке: Косово и Метохија и Босна и Херцеговина.

"Та два питања могу да се решавају уз конструктивно ангажовање свих, пре свега Србије. За то смо спремни", поручио је Јеремић у интервјуу "Политици".

Јеремић је рекао да постоји опасност постављања услова за улазак у ЕУ признање косовске независности и да је задатак Србије да спречи постављање таквог услова који би потпуно зауставио процес интеграције.

"Мислим да можемо да се против тога изборимо, јер постоји део чланица ЕУ које се супротстављају независности Косова. Мислим да можемо да будемо успешни", истакао је Јеремић.

Он је рекао да влада најчешће има јединствено гласање, али све одлуке се на крају доносе већином гласова.

Што се тиче стратешких, магистралних опредељења спољне политике, јединство владе не би требало доводити у питање.

"Пре него што се донесе одлука може да постоји и жива дебата. Тако је било у претходној, тако је и у овој влади, али што се спољне политике тиче мислим да се ту радило о најлакшем прелазу, јер се ради о политици континуитета", рекао је Јеремић.

Он је нагласио да је увек спољна политика била институционално утврђивана и увек су све одлуке доношене у складу са законом.

"Политика одбране један је од најзначајнијих елемената спољне политике, поготово у свету у коме данас живимо и мислим да ће бити све значајнија", рекао је Јеремић и додао да има коректне односе с министром одбране Драганом Шутановцем.

Он је објаснио да се то, пре свега, односи на удруживање одбрамбених ресурса у тражењу одговора на заједничке безбедносне претње региона у 21. веку.

"На њих се не може одговорити индивидуално, у изолацији од других. Што се тиче интеграција у евроатлантске структуре мислим да већ довољно блиско сарађујемо са свим суседима на отклањању заједничких претњи", додао је шеф српске дипломатије.

Он је подсетио да Министарство иностраних послова предлаже спољну политику коју усваја влада, а која се конципира у договору с председником Републике.

Што се Министарства тиче, оно је од велике помоћи приликом формирања предлога за владу.

Јеремић је рекао да мисли да ће један од приоритета наше спољне политике у годинама пред нама бити да пробамо да консолидујемо умногоме разграђен капитал из времена СФРЈ, да га поново сложимо и да се вратимо на неке географске просторе на којима смо били присутни.

"Сматрамо да је у 2009. потребно појачати ангажованост у Покрету несврстаних, али и у другим регионалним групама и иницијативама у којима је Југославија некада имала значајан утицај", додао је он.

Јеремић је рекао да свет дефинитивно престаје да буде једнополаран, а ова година ће бити изузетно сложена и због економске кризе која ће погодити све делове света.

"Та сложена слика одређује да изградите односе са свима који имају утицаја на ту причу. Ми као мала земља с проблемом који је заинтересовао читав свет - мислим на Косово - имамо потребу да изградимо блиске односе са што већим бројем земаља", нагласио је Јеремић.

Он сматра да ће се кључни играчи определити за сарадњу, како би се изашло из светске кризе.

"Ускоро ћемо имати нову америчку администрацију од које се много очекује. Она ће у великој мери дати тон, а имајући у виду предизборна обећања надам се да ће то бити приступ заједничког ангажовања на проблемима који нас све погађају", рекао је српски министар спољних послова.

Јеремић је рекао да мисли да смо пронашли институционално решење за проблем дневног управљања Косовом и Метохијом на начин који је био прихватљив за све и добио експлицитну подршку Савета безбедности УН.

Очекујем да ове године неће доћи до померања око питања статуса, јер ће се тим питањем све време бавити Међународни суд правде, али имаћемо веома много посла да спречимо покушаје игнорисања овог процеса", казао је Јеремић.

Он очекује и огромне притиске на око 50 држава широм света да признају независно Косово и Метохију и тиме практично игноришу судски процес.

"Активни смо. Нема одмора. Покушаћемо да те притиске скренемо, ублажимо, зауставимо. Надам се да ћемо бити успешни", истакао је Јеремић.

Он је подсетио да смо се изборили да 2008. не донесе катастрофалне последице по мир и безбедност у региону.

"Да Србија није реаговала на начин на који јесте, имали бисмо далеко тежу ситуацију. Пошто смо се и у међународној арени и у региону изборили да не дође до оштрих конфронтација и поред тога што је једнострано проглашена независност КиМ, мислим да 2009. може да буде година консолидације и смиривања тензија", оценио је Јеремић.

Он је рекао да му је тешко да разуме да неко политику Србије квалификује као "политику конфронтације".

"Србија је земља на коју је у 2008. извршен директан удар који је за последицу имао угрожавање уставног поретка, суверенитета и територијалног интегритета. Ова влада је прва влада у историји Балкана која је на такву врсту удара одлучила да одреагује мирно, дипломатски, користећи међународне институције", истакао је Јеремић.

"Захваљујући Србији, Међународни суд правде први пут у историји разматра питање сецесије. Ако такав приступ заслужује квалификацију конфронтационе политике, онда ја за тако нешто не могу да имам разумевање. Такву критику нисам спреман да прихватим. На крају, ово није моја политика, ово је политика Владе Србије", поручио је Јеремић.

Он је додао да је веома тешко разумети реченицу: контратужба против Хрватске је нанела штету односима у региону, запитавши а, шта је онда нанела тужба?

"Србија је учинила све да одговори Хрватску од те тужбе, али Хрватска је одбијала све предлоге. Не могу да верујем да наше понашање може да се проглашава за активно нарушавање добрих међусуседских односа", рекао је Јеремић.

Јеремић је демантовао неке сумње да је он доскорашњег начелника Генералштаба генерала Здравка Поноша, без знајња председника Србије Бориса Тадића, навео да реагује како је реаговао.

"У томе нема никакве истине. Први пут чујем такву спекулацију и она уопште нема везе са истином. Мислим да пошто је врховни командант Војске Србије донео своју одлуку није коректно ни примерено више коментарисати овај случај", сматра Јеремић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер