четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Обустава ширења ЕУ на Балкан значи будуће кризе
Хроника

Вук Јеремић: Обустава ширења ЕУ на Балкан значи будуће кризе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. мај 2010.

Берлин, 30. маја 2010. - Министар иностраних послова Србије Вук Јеремић рекао је у интервјуу за немачки недељник "Шпигел" у недељу да се могу предвидети кризе у будућности и да ће геополитичка цена бити висока ако Европска унија буде заборавила на Западни Балкан.

На питање да ли то треба схватити као претњу, Јеремић је рекао да тиме "не каже да ће на Балкану ускоро доћи до експлозије" али да Србију "обесхрабрује када чује да након уласка Хрватске у ЕУ 2011. године треба да уследи пауза".

"Ми знамо да Европа и цео свет доживљавају тешка времена, али то не мења ништа, што се тиче нашег циља, чланства у ЕУ, што је централни пројекат наше владе", рекао је Јеремић у интервјуу немачком недељнику "Шпигл".

"Грчка криза, озбиљне привредне турбуленције, све то абсорбује енергију, али ако се Западни Балкан заборави, будуће кризе биће предвидиве, а геополитичка цена висока", упозорио је Јеремић.

Упитан "да ли је то претња'", он је одговорио да "не каже да Балкану предстоји експлозија".

"Али, када ми чујемо да ЕУ после пријема Хрватске, жели паузу, то нас деморалише", истакао је Јеремић, додајући да се, такође, када се из одређених градова чује одлучно "не" пријему Турске у ЕУ, поставља питање, значи ли то да ће Срби припасти турској сфери, као у прошлим вековима.

Јеремић је рекао да се нада да се Србија више неће прикључивати ниједном другом лагеру него ЕУ.

Јеремић: Изгледа да 27 чланица ЕУ нису јединствене озахтеву Србије за чланство у ЕУ

Коментаришући захтев Србије за чланство у ЕУ, Јеремић је изјавио да тај захтев још није у Европској комисији и да, изгледа, 27 чланица ЕУ нису јединствене.

Указујући да у Берлину жели да нагласи неопходност проширења ЕУ, Јеремић је рекао да је официјална позиција немачке владе - подршка чланству Србије у ЕУ.

"Ипак, на путу у том правцу је консензус међу 27 чланица ЕУ неопходан, а немачки глас има значајну тежину", изјавио је Јеремић.

Када је реч о сарајевском сусрету, где ће бити и представник Косова, Јеремић је рекао да српска страна озбиљно на томе радила да позиција Београда буде, у складу са уставом, јасна.

"Косово је део Србије", нагласио је Јеремић, који је на питање да ли Косово остаје последња препрека на српском путу ка ЕУ, рекао да односи између земаља западног Балкана, од краја Југославије, нису никада били бољи него данас и подсетио да је Србија и после декларације о независности, одустала од примене силе или санкција.

Јеремић: Србија не треба да буде присиљавана да одлучи између Европе и Косова.

"Због тога би била фатална грешка ако процес приступа не би био настављен. Србија не би требало да буде присиљавана да се одлучује између чланства у ЕУ и Косова", рекао је Јеремић и додао да се прибојава да је у криву онај, ко сматра да би се Србија у том случају одлучила за Европу, и одустала од Косова.

"Ми, с једне стране, морамо да очувамо територијално јединство земље, а с друге, да је доведемо у ЕУ. За српски народ Косово има дубоко историјско и духовно значење. Косово је, на одређени начин, наш Јерусалим. Једностране одлуке властодржаца у Приштини не можемо да прихватимо", истакао је шеф српске дипломатије, изражавајући спремност на преговоре о компромисима, како би се гарантовала стабилност целог региона.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер