четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић о последицама европског плана: Велика Албанија, нове границе и сукоби
Хроника

Вук Јеремић о последицама европског плана: Велика Албанија, нове границе и сукоби

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. март 2023.

 Председник Народне странке Вук Јеремић сматра да би потписивање и примена европског плана за Косово отворило Пандорину кутију и представљало скок у амбис. Истиче да би последице тога биле стварање велике Албаније, нова прекрајања граница на Балкану и могући војни сукоби. Једини начин да се то избегне је, према његовом мишљењу, да се спречи потписивање плана и то изјашњавањем на референдуму на којем ће бити само једно питање.

Јеремић је у Новом дану на Н1 објаснио да тачка 4 овог споразума јасно каже да се Србија неће противити чланству Косова ни у једној међународној организацији, па ни у Уједињеним нацијама, што значи да се неће противити ни Кина и Русија. Ове државе ће се, према Јеремићевој оцени, уздржати од гласања, што ће у радити и Србија.

Улазак Косова у УН довешће до стварања велике Албаније кроз пар година, истакао је гост Новог дана.

Ако није потписан није правнообавезујући за онога ко дође после. Једини начин да се избегне катастрофа је да Вучић буде спречен да то потпише, једини начин да се спречи је да народ одбаци споразум, а једини начин да народ одбаци споразум је да буде одржан референдум

Упитан шта данас псречава Косово и Албанију да се уједине, он одговара – територијални спор.

„Не можете се уједињавати са неком територијом која се сматра оспореном. Ако Косово постане члан Ун не постоји ниједан инструмент међународног правног поретка који може да спречи две пуноправне чланице да се уједине и да писмом обавесте УН да од сада наступају уједињено“, рекао је председник Народне странке.

Председник Александар Вучић је у више наврата истакао да ни у Бриселу, ни на Охриду није ништа потписао. Јеремић напомиње да постоји велика разлика између потписаног и непотписаног акта, а да је велика штета већ учињена и давањем усмене сагласности.

„Ако није потписан није правнообавезујући за онога ко дође после. Једини начин да се избегне катастрофа је да Вучић буде спречен да то потпише, једини начин да се спречи је да народ одбаци споразум, а једини начин да народ одбаци споразум је да буде одржан референдум“, каже гост Новог дана.

Говорећи о томе што су споразум и анекс постали део поглавља 35 за приступање Србије Европској унији, Јеремић каже да је то већ учињена штета, иако је највећа препрека остварењу европске будућности „овај корумпирани и аутократски режим“.

Ако Вучић остане на власти и буде као усмени гарант једини који може европским партнерима да гарантује у будућности примену дела по дела тог плана, ми се њега годинама, у најмању руку док план не буде спроведен у дело, нећемо ослободити

„Ако Вучић остане на власти и буде као усмени гарант једини који може европским партнерима да гарантује у будућности примену дела по дела тог плана, ми се њега годинама, у најмању руку док план не буде спроведен у дело, нећемо ослободити“, предвиђа Јеремић.

Додаје да ће Вучић бити слабији ако народ на референдуму одбаци споразум јер би то био први пут да му је народ за нешто рекао „не“.

Претње санкцијама, изолацијом и повлачењем инвестиција из Србије уколико се европски споразум одбаци Јеремић види као претње празном пушком. Објашњава да би на примеру уласка Косова у Савет Европе могло да се види да је европски план „глума и лаж“ и да иза њега не стоји цела ЕУ.

„Ако Србија одбаци овај споразум и покрене дипломатску акцију спречавања уласка Косова у Савет Европе, ако данас позовете Шпанију и затражите јој да буде против, Шпанија ће одговорити ‚да‘. Шпанија неће рећи ‚не‘. Ништа Србији не може да се деси, Вучићу може да се деси. Србија не може трпети последице“, истакао је Јеремић.

Народна странка је покренула иницијативу за расписивање референдума, а уколико председник скупштине Владимир Орлић не буде сазвао седницу о том питању, Јеремић највљује акцију прикупљања неопходних 100.000 потписа.

Ако дође до прецртавања граница са којим се Србија сложи и то формализује, ако је толика драма и толико се тражи тај потпис очигледно да без тог потписа то не може бити завршено. Ако Србија да потпис, отворили смо нову еру сукоба на Балкану, учврстили смо Вучића као некога ко ће са француском медаљом легије части наставити да гази медије, пљачка државна редузећа, поставља судије, ведри и облачи овом земљом

„Ако дође до расписивања референдума, нисам сигуран да би се Вучић толико залагао за прихватање на том референдуму јер је то јако непопуларна ствар. Не би се усудио да иде на телевизију и говори ‚да, људи, гласајте за немачко-француски план‘. Чак и Вучић каже да је лош. Нисма сигуран да би водио кампању за ‚за‘“, рекао је Јеремић.

Упозорава да је питање да ли је споразум потписан или не важно и због тога што референдум не може да се распише о међународним уговорима. Јеремић објашњава да су међу народни уговори они који су потписани, па би стављање потписа било „скок у амбис“

„Ако дође до прецртавања граница са којим се Србија сложи и то формализује, ако је толика драма и толико се тражи тај потпис очигледно да без тог потписа то не може бити завршено. Ако Србија да потпис, отворили смо нову еру сукоба на Балкану, учврстили смо Вучића као некога ко ће са француском медаљом легије части наставити да гази медије, пљачка државна редузећа, поставља судије, ведри и облачи овом земљом“, казао је Јеремић.

Оцењује да би прихватање европског споразума значило отварање Пандорине кутије за нове територијалне спорове и могуће нове војне сукобе.

„Ако вам је стало да доживите европску будућност ове земље, морате рећи не овом европском предлогу“, поручио је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер