уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Нема консензуса у ЕУ о одмрзавању ССП-а
Хроника

Вук Јеремић: Нема консензуса у ЕУ о одмрзавању ССП-а

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. новембар 2009.

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић уверен је да су се стекли услови за одмрзавање Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ-Србија, али и да у ЕУ још не постоји неопходан консензус о томе.

У интервјуу недељнику "Време" Јеремић је рекао да се 30. новембра у Бриселу очекује доношење формалне одлуке о укидању виза ЕУ за грађане Србије, али да је одмрзавање Споразума "за сада на жалост немогуће јер постоји сумња код једне земље чланице ЕУ да Србија чини све што је у њеној моћи да у потпуности сарађује с Хашким трибуналом".

"Но, Србија доиста чини све, и овог тренутка не постоји ништа што би могла да уради, а да већ не ради, да би се окончала сарадња с Хашким трибуналом. Ја лично мислим да су се стекли услови да се тај важан искорак, одмрзавање споразума, догоди", додао је Јеремић.

Када је реч о спољној политици Србије, Јеремић је оценио да је она "пажљиво избалансирана" са "јасно дефинисаним приоритетима" - чланство у ЕУ, одбрана Косова дипломатским средствима и остваривање најбољих могућих односа у региону.

Јеремић сматра да је у последњих годину дана постигнут "успех на пољу дипломатске борбе за очување суверенитета и територијалног интегритета" Србије и да су "резултати постигнути на том пољу такви да их је, имајући у виду све околности, мало ко очекивао".

"Зауставили смо талас признања на релативно скромном нивоу и учинили све да процес који почиње 1. децембра буде што је могуће више у жижи пажње међународне јавности. За све то време, мир и стабилност у Покрајини су очувани, а енергија и време посвећено том проблему очигледно нису ишли на уштрб остваривања других спољнополитичких приоритета: европског пута Србије и стабилизације прилика у региону", каже Јеремић.

Оцењујући да односи Србије са суседима могу да буду далеко бољи него што су то сада, Јеремић је рекао да су се "неки суседи одлучили да чином признања Косова директно угрозе територијални интегритет Србије" што није допринело одржавању добрих односа којима, како каже, Србија тежи.

По његовом мишљењу, велики број пријављених учесника у предстојећој расправи у Међународном суду правде о легалности проглашења независности Косова битно сужавa простор за евентуалне политичке притиске на суд што се дешавало у прошлости.

"Желимо да се на крају овог процеса постигне решење прихватљиво за све стране које ће омогућити дуготрајни мир и стабилност на простору Балкана што свакако представља један од најважнијих предуслова за остварење заједничког стратешког циља, а то је интеграција у ЕУ", рекао је Јеремић.

За ситуацију у БиХ, Јеремић каже да Србија "нема ни капацитета, а ни намеру да 'заврће руке' било коме од својих суседа" већ да има јасан интерес да се прилике у БиХ стабилизују.

"Одређене реформе у Босни су вероватно потребне. Које су то промене, мислим да то најбоље знају сами суседи. Оно што ми можемо и желимо да урадимо јесте да охрабримо све стране да се постигне компромис, представљајући им оно што ми сматрамо да би требало да буде наша заједничка визија, а то је стабилан Балкан интегрисан у Европску унију", рекао је Јеремић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер