петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: На изборима се показало да велики број људи не подржава ову влат, али то не значи да они подржавају опозицију због чега морамо да се погледамо у огледало
Хроника

Вук Јеремић: На изборима се показало да велики број људи не подржава ову влат, али то не значи да они подржавају опозицију због чега морамо да се погледамо у огледало

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2020.

 На изборима се показало да велики број људи не подржава ову влат, али то не значи да они подржавају опозицију због чега морамо да се погледамо у огледало, порадимо на себи и приступимо грађанима на другачији начин, изјавио је у Новом дану ТВ Н1 председник Народне странке Вук Јеремић. Казао је и да током ванредног стања није хтео да критикује Кризни штаб за сузбијање коронавируса, па ни државне органе, али да не може више да ћути, јер се показало нема те струке која може да преживи загрљај ове власти.

Јеремић је у јутрањем програму ТВ Н1 оценио да су и овако нерегуларни избори били покрадени, и да се показало да већина грађана не подржава овај систем и ову власт.

"Али то не би требало да буде погрешно схваћено да ти људи подржавају опозицију. То просто није тачно. Они су послали снажну поруку политичком систему, пре свега власти, али и опозицији да овако више не може, да су изгубили поверење у политичку класу, у политички систем и да га треба мењати. Ми не можемо да утичемо на то како ће бити устројена власт, али можемо да утичемо на то како ће се понашати и организовати опозиција", поручио је предсендик Народне странке.

Како је истакао, опозиција треба себи да призна да оваква, у овом обиму, и оваквој форми, не можемо добити довољно подршке за озбиљне промене у држави, нити променити режим Александра Вучића.

"Прича о томе како да узмемо власт у овом или оном граду, је као прича о томе како изгледа освајање Марса. Имамо до тог Марса много тога да порадимо на себи, далеко смо од ситуације да можемо да однесемо победу било где. То је показао и шабац. Говорили смонашем пријатељу Зеленовићу да нема услова за поштене изборе, али он је то схватио на тежи начин", казао је Јеремић.

Признао је да у опозицији постоје идеолошке и карактерне разлике, али је подвукао да су сви сагласни око неопходности успостављања демократског поретка, владавине права, и уређенијег и пристојнијег друштва. Стога је уверен да опозиција, уколико се избори за минимум услова за слободне и поштене изборе, мора наступити јединствено, и да стане иза једног кандидата за председника Републике или градоначелника Београда.

"Потребно је да се ангажујемо на квалитетнији начин да би на новим изборима били у стању да заједничким ангаживањем покријемо сва бирачка места. За то нам треба 18.000 људи, то је мисаона именица за све нас индивудиално. Али да би се сабрали на то нешто што је довољно да покрије изборне кутује и изборну победу - тако што ћемо стати иза једног кандидата за председника и градоначелника - мормо да се погледамо у огледало", поручио је Јеремић.

Руководство ПСГ се сврстало на другу страну

Први корак је већ начињен - договорено је формирање ширег опозиционог фронта у којем би биле све политичке организације које су бојкотовале недавне изборе. Лични став Вука Јеремића је да у том фронту не би требало да буде места за Покрет слободних грађана докле год је на челу те организције руководство које је одлучило да изађе на изборе, чиме су се, како је оценио, сврстали на другу страну.

Јеремић је истакао и да је ЕУ кључни међунаронди актер за будућност изборног процеса, и да опозиција према Бриселу треба да наступа заједнички, јер они за индивидуалне странке нису заинтересовани. Оценио је и да Вучићев режим не може више да вара Европу као што је варао до сада, и да се то јасно види на примеру немачке телевизије која је јуче извештавала о нерегулатним изборима у Србији и ситуацији са коронавирусом у Новом Пазару.

Кризни штаб релативизовао свој углед

Кризни штаб за сузбијање коронавируса је у последњих неколико недеља, према речима госта Новог дана, прилично релативизовао углед који је стекао током првог таласа епидемије.

"Бирао сам да ћутим, да не говорим, да не критикуејм Кризни штаб, чак ни државне органе за време трајања ванредног стања. Сатрао сам да је то једини етички исправан пут, али то више није могуће. Ћутао сам, нисам хтео да правим раздор, да додатно распирујем тешку ситуацију, то више данас не може да се трпи, да се скрива", казао је Јеремић.

Ова власт натера да своје знање и таленат злоупотебите, и да "постанете само једна фигура, један пешак у овом систему", додао је и поручио да се Народна странка залаже за то да у Србији заживи модерно европско друштво у којем нема таквих медвеђих загрљаја.

Упозорио је и да Србију очекују тешке економске последице пандемије, и да се глобални односи мењају, због чега бисмо морали да се прилагодимо и фокусирамо се на приватни предузетнички сектор.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер