петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: МСП избегао да се изјасни о суштинском питању
Хроника

Вук Јеремић: МСП избегао да се изјасни о суштинском питању

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Након данашње одлуке Међународног суда правде, своје мишљење су изнели српски, косовски и светски званичници

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић оценио је данас да је Међународни суд правде "избегао да се изјасни о суштинском питању" - о томе да ли су косовски Албанци имали право на "покушај сецесије од Србије".

Највиши суд УН у свом саветодавном мишљењу закључио је да декларација о независности Косова није прекршила међународно право, резолуцију 1244 УН, ни уставни оквир који је њоме у покрајини установљен.

То мишљење Суд је засновао на закључку да међународно право у начелу не забрањује декларације о независности, а да аутори косовске декларације нису биле "привремене институције самоуправе", те да су стога деловали ван оквира резолуције 1244.

"Међународни суд правде је данас одлучио да се само у техничком смислу изјасни о декларацији о независности косовских Албанаца и тиме је практично избегао да се изјасни о сустинском питању да ли су они имали право на покушај сецесије од Србије", изјавио је Јеремић после заседања суда, испред хашке Палате мира.

Он је назначио да је следећи корак расправа о саветодавном мишљењу Суда пред Генералном скупштином УН, која је мишљење и затражила, и која ће у септембру "о овом проблему дати политички закључак".

"Ја сам уверен да ће при изјашњавању у Генералној скупштини УН бити потврђена исправност политике Србије. Политика Србије се не мења и то ће остати мирољибива политика која се заснива на принципима међународног права. Данас у судници нисмо чули да ли је неко имао право на отцепљење на унилатералан начин. Таква дебата је политичка и мораће да се води у Генералној скупштини", подвукао је
шеф српске дипломатије.

Јеремић је нагласио да Србија "никада неће признати једнострану проглашену независности Косова" и да "мора наставити с принципијелном политиком и мирном дипломатском и политичком борбом за очувања територијалног интегритета државе".

На питање албанског новинара очекује ли нова признавања Косова као државе међу чланицама Европске уније, Јеремић је одговорио: "То је суверено право свих земаља да одлуче како ће поступати. Не очекујем на основу овакве пресуде промену става најважнијих држава на међународној сцени... Остаје да се види шта ће се догодити".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер