четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Мале шансе да скоро дође до реформе Савета безбедности УН
Хроника

Вук Јеремић: Мале шансе да скоро дође до реформе Савета безбедности УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. новембар 2017.

Реформа Савета безбедности Уједињених нација је неопходна, али за сада, разлике које постоје међу сталним чланицама не обећавају да би до тога могло да дође у неком скоријем периоду, изјавио је данас у Варшави некадашњи шеф српске дипломатије и председник Народне странке Вук Јеремић.

Јеремић, који учествује на "Варшавском безбедносном форуму 2017", истакао је да је од првих разговора пре 10 година, веома мало постигнуто по питању реформе СБУН.

"Лично сам сведок, док сам водио Генералну скупштину УН, сложености тих процеса, као и оштре природе разговора који су се водили на тему реформе", рекао је Јеремић обраћајући се учесницима форума.

Пет је кључних питања око кога се споре чланице Савета безбедности – категорије чланства у СБ, статус вета које је право сталних чланица, регионална заступљеност, величина Савета безбедности и методе рада и одлучивања у СБ.

"Из искуства које имам, могу да кажем да без обзира колико су подељене сталне чланице СБУН по неком политичком питању, уједињени су када на ред дође њихово ексклузивно право вета у Савету. Шта год да одлучи Генерална скупштина УН, на крају то мора да буде прихватљиво за Кину, Француску, Русију, Велику Британију и САД", додао је Јеремић.

Лидер народњака је ипак изразио дозу оптимизма, рекавши да се сви слажу да је одређена врста реформе неопходна, и као основу за даље преговоре навео правило "ништа није договорено, док све није договорено".

Јеремић је упозорио да би инсистирање да нека одређена земља у будућности постане нова стална чланица СБУН, када се томе категорично противи једна или више сталних чланица, довело до ћорсокака у преговорима.

Такође, према његовим речима, ни захтеви да се снага вета на било који начин ограничи, на пример протеком времена, неће донети компромисни реформски резултат.

Говорећи о новим политичким односима у свету, Јеремић је истакао пример Кине као државе која преузима све већи део колача у редистрибуцији глобалне снаге и моћи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер