четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Капацитет да у 2010. оборимо рекорд у брзини приступања ЕУ
Хроника

Вук Јеремић: Капацитет да у 2010. оборимо рекорд у брзини приступања ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. децембар 2009.

Шеф дипломатије Србије Вук Јеремић изјавио је да Србија има капацитет и решеност да у 2010. години обори све рекорде у брзини приступања Европској унији.

"Из хиперактивне године на спољном плану, Србија улази у још једну такву. Решени смо да сустигнемо неке земље које су на траци евроинтеграција, стицајем околности, испред нас", рекао је Јеремић за "Вечерње новости". На питање да ли Србија може доћи до статуса кандидата за чланство у ЕУ до краја 2010, Јеремић је одговорио да ће се томе, свакако, тежити.

"Одлазећа 2009. је била најбоља година за евроинтеграције Србије, од демократских промена. То говори и извештај Европске комисије. Укинули смо визе, одмрзли Прелазни споразум, поднели апликацију за чланство. Амбиција нам је да извештај ЕК у 2010. буде још бољи", рекао је Јеремић.

Он је оценио да би сви грађани Србије требало да буду задовољни што је Србија повратила самопоуздање и достојанство у свом међународном наступу.

"Наш пут ка Европи неће бити лак и једна од препрека биће конзервативно гледање неких чланица на проширење ЕУ на западни Балкан. Уверен сам, да ћемо све препреке савладати", навео је Јеремић.

Министар спољних послова је најавио да ће, уз европске интеграције, Србија свом снагом и свим расположивим дипломатским и правним средствима наставити борбу за очување територијалне целовитости, а да ће приоритет бити и регионални односи, укључујући заштиту права и интереса Срба у окружењу.

"Придодао бих томе и економску дипломатију. Изграђене политичке односе искористићемо да поспешимо раст српске привреде и тиме омогућимо бољи живот грађана Србије", најавио је министар Јеремић.

"За нашу владу нема дилеме, Косово је био и остаће саставни део Србије. Не очекујем ни да ће било која Влада Србије у будућности ревидирати тај став", казао је он.

О односу Србије са суседима, Јеремић је рекао да је и поред тога, што се један број њих према Србији понео на начин који угрожава њене виталне интересе, одговорено одлучно, али одмерено а као резултат тога су очувани мир и стабилност у региону.

"Односи са суседима нису какви би могли да буду, али то се није догодило због одлука које је доносила Србија. Наставићемо да чинимо све што је у нашој моћи да се прилике на западном Балкану побољшају и да цео регион настави интеграцију ка ЕУ", каже Јеремић.

Он је додао да тужба Хрватске против Србије веома оптерећује односе две земље.

"Нажалост, Загреб до сада није показао намеру да од ње одустане и наша влада је прошле године донела одлуку да се припреми контратужба. Она је завршена и односи се на злочине почињене од 1991-1995. године, уз позамашан историјски додатак који баца светло на период НДХ", рекао је Јеремић и додао да сматра да је у интересу Хрватске да одустане од процеса.

У случају да остану при ставу да нас туже, Влада Србије је одлучила да поднесе контратужбу, додао је он.

Јеремић је предочио да је стратегија Србије за период после изрицања савета Суда правде о независности Косова усмерена на сузбијање броја признања, блокирање евентуалне апликације Косова за чланство у међународним организацијама и задржавање формата у ком ће представници Приштине учествовати на регионалним и међународним скуповима.

"Добро смо се спремили, разговарали са свим новим чланицама Савета безбедности и очекујем да се, после објављивања мишљења, отвори простор за нови дијалог", рекао је он.

"Наша почетна преговарачка позиција, када се нови дијалог отвори, биће иста као у моменту кад су Албанци одлучили да устану од стола и једнострано прогласе независност. Моје мишљење је да је сваки компромис бољи од сваког једностраног, наметнутог решења", закључио је Јеремић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер